Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Amazon bir günde nasıl 25 milyar dolar kazandı?

  E-ticaret devi Amazon, diğer teknoloji devleri gibi hafta içinde 2015’in ilk çeyreğine ait mali tabloyu açıkladı. Ancak bugüne kadar sunulan raporların aksine, Amazon hisseleri bir günde yüzde 15 değer kazandı.

  Silikon Vadisi’nin geleneklerinden biri, geride kalan her üç ayın sonunda çeyrek raporlarını sunmak. Hafta içinde Facebook, Google ve Microsoft’un ‘beklentilerin şurasında burasında kaldı’ diye yorumladığımız iyi-kötü mali raporlarının ardından, Amazon kimsenin beklemediği bir hamle yaptı.

  İyi bir taktik de denebilecek hamle, NASDAQ borsasını resmen salladı diyebiliriz. Amazon’un hisseleri bir günde yüzde 15 değer kazanarak 500 dolar barajına fırlarken, firma piyasa değerine 25 milyar dolardan fazla eklemeyi başardı. Peki bu nasıl oldu.

  Nasdaq’a takla attıran tahmin

  Amazon, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde faaliyet karında 15 milyon dolarlık azalma duyurmuştu. Geleneksel taşımacılık ve depolama teknolojilerini değiştirme çabasıyla büyük maliyetlerin altına giren firmanın bu yılın aynı çeyreğinde benzer bir zarar duyuracağı bekleniyordu.

  Ancak Amazon dün sunduğu ilk çeyreğe ait raporda tüm analistleri ve yatırımcıları ters köşe yapmayı başardı. Şirket, raporunda ikinci çeyrekte beklenen faaliyet karının 100 milyondan 650 milyona çıkacağı tahmininde bulundu. Yahoo Finance’e konuşan Canaccord Genuity analisti Michael Graham’a göre bu ‘yakın geçmişteki en iyimser kar tahmini’ oldu.

  [Yahoo Finance]
  [Yahoo Finance]
  Açıklamanın yatırımcıları heyecanlandıran kısmı ise başta depoları daha fazla genişleyecek hali kalmayan Amazon’un ‘büyümek yerine kar artıran bir firmaya dönüşmek istediğini’ yansıtması. Kısaca, Amazon yatırımcılar için artık bekleme değil ‘yüksek getiri’ vakti yaklaşıyor sinyalini çok başarılı bir şekilde vermeyi başardı.

  Raymond James ve Janney Montgomery Scott finansal danışmanlık firmalarının analistleri de Amazon’un iyimserliğini savunarak 2015’in ikinci çeyreğinde beklenenden daha yüksek kar elde edilebileceğini belirttiler. Bu beklentinin sebeplerinden biri, Amazon’a geçtiğimiz yıl 170 milyon dolar zarar getiren Fire Phone gibi bahtı kara yeni ürünler olmaması.

  İlk çeyrek rakamları da beklentilerin üzerinde

  Amazon, ikinci çeyreği beklemeyi şimdiden heyecanlı kılmayı başardığı gibi, ilk çeyrekte de Wall Street’in beklentilerini geride bırakmayı bildi.

  İlk çeyrekte 22,7 milyar dolar gelir elde eden firma, geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla yüzde 15 artış gösterdi. Amazon, doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi nedeniyle gelir artışının yüzde 22 tahminini tutmadığını belirtti.

  Cuma gününde öğlen vaktinde 452,65 dolar olan hisse değeri gün sonunda 450 dolara dayanan Amazon, hisse değerinde bir gün içinde yüzde 15, geride kalan bir yılda ise yüzde 44’lük artış sağladı.

  Drone ile taşımacılık projesi de tutarda, CEO Jeff Bezos’un uzay turizmi hayalleri sanılandan daha hızlı gerçekleşebilir.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler