Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Amazon Yapay Zeka Kullanarak Verimi Düşük Çalışanları İşten Çıkardı

  E-ticaret devi Amazon’un depolama alanlarında çalışanlarını, makineler aracılığıyla izlediği ve verimi düşük olanları, makinelerin kararıyla işten çıkardığı açıklandı.

  Yapay zekanın yakın gelecekte hem işe alım hem de işten çıkarma süreçlerinde etkin bir rol oynayabileceği sık sık dile getiriliyor. Bir örneğinin şu anda Amazon’da yaşandığı ortaya çıktı.

  The Verge‘in ele geçirip yayınladığı bazı belgelere göre; Amazon Ağustos 2017 – Eylül 2018 arasında sadece tek bir depolama sahasında çalışan yüzlerce işçiyi, verimlilik hedefini tutturamadıkları için işten çıkardı.

  Burada asıl çarpıcı ve düşündürücü nokta ise bu işten çıkarmaların otonom bir sistem tarafından yapılıyor olması.

  Amazon’un depolama sahalarında insanların zor ve stresli koşullarda çalıştığı, yeterince hızlı olmazlarsa işten çıkarılabildikleri sık sık dile getiriliyor. Yeterince hızlı olmayan çalışanın arkasında, o işi almaya hazır daha pek çok insan olduğu belirtiliyor.

  75 depolama sahasında 125 bin çalışanı bulunan Amazon, bu insanların verimini otonom sistemlerle izlediği ve pek çok kişiyi makinelerin rakamsal kararlarıyla işten çıkardığı için eleştiriliyor. Yayınlanan belgelere göre sistem çalışanların iş kalitesini ve verimliliğini düzenli olarak takip ediyor. Beklenen hedefler tutmazsa bir üst yöneticiden onay dahi almadan ya uyarı veriyor ya da işten çıkarıyor. (Amazon bu eleştiriye cevap olarak yöneticilerin makinenin verdiği kararı değiştirebileceğini belirtiyor.)

  Amazon’u eleştirenler bu sistemin sadece rakamalara bakan bir makine olduğunu, insani değerlere önem vermediğini belirtiyorlar. Çalışanların en sık dile getirdiği mesele kendilerine otonom bir sistem tarafından takip edilen bir robot gibi davranılması.

  Otonom sistemin çalışanların “aralarını” da takip ettiği, çalışan zamanında yerine dönmezse onu uyardığı, hatta işten atabildiği de belirtiliyor. Bazı çalışanlar “ara” zamanlamalarını tutturabilmek için tuvalete dahi gitmediğini belirtiyor.

  The Verge’ün yayınnladığı belgelerden sonra bir açıklama yayınlayan Amazon sözcüsü Ashley Robinson ise şöyle diyor: “Her şirket gibi Amazon’un da çalışanlarından performans beklentisi vardır. Hedeflenen seviyeye ulaşamayan çalışanları kendilerini geliştirebilmeleri için öncelikle yeni eğitimlere alıyoruz. Hiçbir çalışanı bu eğitimlerden geçirmeden ve onun hakkında doğru raporlar elde etmeden işten çıkarmıyoruz. Amazon büyüme sürecinde olan bir şirket ve çalışanlarımızın uzun dönemli kariyer planlamalarını destekliyoruz.”

  Amazon’un bu sistemi hala kullanıp kullanmadığı konusunda net bir bilgi yok ama son dönemde işten çıkarmaların azaldığı da belirtiliyor.

  Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayınlanmıştır.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler