Pazartesi, Temmuz 15, 2024
More

  AMD 4. Nesil işlemcileri ile kullanıcılarını mutlu etmeye devam ediyor

  AMD’nin yakın zamanda tanıtılması beklenen 4. Nesil Ryzen işlemcileri ile firmanın soket değişimine gideceği düşünülüyordu, ancak AMD bu yöndeki düşünceleri ters köşe yapacak gibi. Uzun ömürlülük ve donanım yükseltmesi konusunda oldukça kullanıcı dostu olan AMD, kullanıcılarını bir kere daha mutlu edecek.

  4. Nesil Ryzen işlemcilerde AM5 soketinin kullanılması düşünülürken, içerisinde AMD Ryzen 3950X bulunan Apex 15 bilgisayarıyla bilinen dizüstü bilgisayar üreticisi XMG, yeni bilgisayarı ile ilgili bir bilgilendirme yayınladı. Bu bilgisayarın özelliklerinde, Ryzen 4000 serisi işlemcilerin desteğinden de bahsediliyor. AM4 soketli B450 anakartların, AMD’nin güncellemesi ile yeni nesil işlemcileri destekleyeceği açık bir şekilde belirtilmiş.

  Bu bilgi ile birlikte ilk etapta, önceki nesillerden bir AMD işlemci kullanan B450 anakartlarda, 4. Nesile yükseltme yapabilecek. Kullanıcılar bu habere çok sevinmiş durumda ayrıca AMD’nin 4 nesil boyunca aynı soket tipini kullanması AMD’ye duyulan sevginin oldukça artmasına neden olacaktır.

  Intel’in ise neredeyse her nesil değişiminde yeni bir soket ile ortaya çıkması pek hoş bir durum değil. Ayrıca son zamanlarda pazar payı kaybeden Intel, hala 14nm sürecinde üretim yaparak oldukça geride. 7nm süreci ile üretim yapan AMD, firma hayatı boyunca ilk defa Intel’i geçmiş durumda.

  AMD’nin bu hamleleri sonucunda Intel’den bu konuda bir atak gelecek mi bilemiyoruz. AMD karşısında oldukça pazar payı kaybeden Intel’den derhal bir atak gelmesi gerekiyor, eğer Intel bu atağı yapamazsa pazarda dahada pay kaybedecek gibi.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler