Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Android Pie ile akıllı telefonlarda yapay zeka yeni bir boyuta ulaşacak

  Android Pie, nam-ı diğer Android 9 Android işletim sistemlerinin 16’ncı versiyonu olarak aramıza katıldı. Android 9 ilk olarak 7 Mart 2018 tarihinde açıklandı ve resmi olarak 6 Ağustos 2018’de Google Pixel telefonlar ile hayatımıza giriş yaptı.

  Android’in yeni mobil işletim sistemi ile hayatımıza birçok yenilikle gelecek. Telefon kullanımını bir sonraki boyuta taşıyacağını söyleyebileceğimiz Android 9 adına beklentiler de hayli yüksek.

  Android 9 ile telefonlarımızdaki yapay zeka (AI) kavramına yeni bir soluk geliyor. AI hangi programları kullandığımızı, hangi programda ne kadar süre geçirdiğimizi, ekranı kilidini kaç defa ve ne kadar süreyle açtığımızı takip ediyor. Böylece Google akıllı telefon kullanıcılarının faaliyletleri hakkında bilgi sahibi oluyor. Her yaptığımızı takip eden Android Pie, yapay zekanın öğrendikleri ile size geri bildirimlerde bulunuyor.

  Telefonunuz sizin konum hizmetinizden nerede olduğunuzu görüntüleyip buna göre sizi yönlendirebiliyor. Örneğin; iş adresinizde telefonunuzu sessizde tuttuğunuzu, ev adresinizde telefonunuzun sesini açtığını göre Android P bir sonraki süreçte işyerine geldiğinizde telefonunuzu otomatik olarak sessize alıyor. Uygulama içi işlemleri de takip eden Google size alternatif kısa yollarda sunuyor.

  Android Pie ile değiştirmek istenen özelliklerden birisi de Home tuşu. Home tuşunu kaldırmak isteyen Google, Android P işletim sistemi ile iPhone X benzeri bir çubuk eklemiş. Kullanım kalitesini iyileştirmek için eklenen sanal buton ile parmak hareketleri ile son kullanılanlar ve uygulamalar menüsüne ulaşmayı mümkün kılıyor.

  Batarya süresi ve güvenlikte AI güncellemesi

  Google yapay zeka ile batarya süresini de uzatmayı planlıyor. Google, yapay zeka ile günün geri kalanında kullanılmayacak programları arka planda çalışmasını önleyerek pil süresinden tasarruf etmeyi planlıyor.

  Günümüzde akıllı telefonlar, sensörler ile otomatik ekran parlaklığı ayarlıyor fakat Google bu sistemi ekran parlaklığını manuel kontrol eden kullanıcılar için geliştirmiş. Kullanıcının manuel ekran parlaklığı tercihlerini takip eden yapay zeka kullanıcılarına daha az parlaklık ayarlaması yaptırmayı hedefliyor.

  Parmak izi sensörleri ve yüz tanıma sistemleri cep telefonlarının standartlarından birisi oldu. Google “BiometricPrompt API” ismini verdiği yeni bir standart getirmeye hazırlanıyor. Daha çok geliştiricilere hitap eden bu yenilikle, geliştiriciler artık kendi diyaloglarını yazmak zorunda değil.

  Android, kötü amaç besleyen yazılımların direkt olarak mikrofona ve kameraya erişimini engelleyecek. Kullanılan her bir yazılıma UID verilerek uygulamaların mikrofona erişimi kontrol altında tutulacak olurken benzer işlemler kameraya erişim sağlamak isteyen uygulamalar içinde uygulanacak.

  Google yeni Android Pie ile büyük bir devrim yapmak istiyor. Yapay zeka ile telefonlarımızı destekliyor. Bununla kullanım kolaylığı sağlayıp telefonu daha da eğlenceli hale getirmek istiyor. Özellikle yapay zekanın uygulama alışkanlıklarını nasıl yorumlayacağı merak konusu fakat duyduklarımıza göre biz kullanıcılar için çok pratik olacağı. Güvenlik konusunda da önemli düzenlemeler yapan Google casus programlara karşı da daha katı önlemler alıyor.

  Huawei P10 kullanıcısı olduğumdan dolayı merakla Pie güncellenmesini bekleyenlerden birisi de benim. Her ne kadar Huawei Turbo GPU özelliğini P10 serisine getirmeyeceğini belirtmesi birazcık hevesimizi baltalasa da dört gözle Pie güncellemesi bekliyoruz.

  ANDROIP P GÜNCELLEMESİ ALACAK OLAN CİHAZLAR

  Huawei

  Huawei P20 Pro
  Huawei P20
  Huawei P20 Lite
  Huawei Mate 10
  Huawei P10
  Huawei Mate 9
  Huawei Nova 3
  Huawei Nova 3i

  Xiaomi

  Xiaomi Mi 8
  Xiaomi Pocophone F1
  Xiaomi Mi Mix 2S
  Xiaomi Mi 6
  Xiaomi Black Shark
  Xiaomi Mi A2 ve Mi A2 Lite
  Xiaomi Mi A1

  Asus

  Zenfone 5z
  Zenfone 5

  Nokia

  Nokia 8 Sirocco ve Nokia 8
  Nokia 7 Plus
  Nokia 6.1 ve Nokia 6
  Nokia 5.1 ve Nokia 5
  Nokia 3.1 ve Nokia 3
  Nokia 2.1 ve Nokia 2
  Nokia 1

  OnePlus

  One Plus 6
  One Plus 5T and One Plus 5
  One Plus 3T and 3

  LG

  LG V35 ThinQ
  LG Q Stylus
  LG V30S Thin Q
  LG G7 Thin Q
  LG Q7
  LG V30+

  Motorola

  Moto Z3
  Moto Z3 Play
  Moto Z2 Force
  Moto Z2 Play
  Moto X4
  Moto G6 Plus
  Moto G6
  Moto G6 Play

  HTC

  HTC U12+
  HTC U11
  HTC U11+
  HTC U11 Life (Android One versiyon)

  Sony

  Xperia XZ2
  Xperia XZ2 Premium
  Sony Xperia XZ2 Compact
  Xperia XZ Premium
  Xperia XZ1
  Xperia XZ1 Compact
  Sony Xperia XZ2

  Google

  Pixel
  Pixel XL
  Pixel 2
  Pixel 2 XL

  General Mobile

  GM 8 (Android One)
  GM 8 GO (Android Pie Go ile güncellenecek)
  GM 6 (Android One)

  Samsung

  Samsung Galaxy Note 9
  Samsung Galaxy S9 ve S9+
  Samsung Galaxy S8+ ve S8+
  Samsung Galaxy Note 8
  Samsung Galaxy A8 (2018)
  Samsung Galaxy A8+ (2018)
  Samsung Galaxy A6 (2018)
  Samsung Galaxy A6+ (2018)
  Samsung Galaxy J6 (2018)
  Samsung Galaxy Tab S3

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler