Apollo ateşlemelerine ait 45 dakikalık video

0
3732

YouTube’u geyik muhabbetleri, ürün parçalama videoları ve ‘en esrarengiz bilmemkaç bilmemne’ videolarıyla doldurarak 15 yaş altına hizmet edenlerin aksine, oturup güzel işler çıkaran insanlara ayrı bir saygı duyuyorum.

Space Videos kanalının yüklediği video, uzay meraklılarının fazlasıyla ilgisini çekebilecek bir çalışma. Bilgisayarınızın veya akıllı TV’nizin başına geçip izleyebileceğiniz video, Apollo 6 ile başlıyor ve Apollo 16’da sona eriyor. Videonun içeriği ise 1967’den 1972’ye uzanan ateşlemelerin yavaş çekim görüntüleri.

Görüntülerde bugüne dek üretilen en büyük uzay roketi olan Saturn V’in ateşlenme anı farklı açılardan izlenebiliyor. Saturn V, Neil Armstrong’un 1969’da Ay’a ayak basmasını sağlayan ana itiş gücünü oluşturmuştu. Açıkçası görüntüler sadece Ay’a ayak basmanın bile ne kadar uzun ve büyük bir çaba sonucu yaşandığını fazlasıyla vurgulamaya yetiyor.

SLS’i UHD izleyeceğiz

110 metre uzunluğundaki Saturn V’i üretmek, 1964-73 yılları arasında NASA’ya 6,417 milyar dolara mal olmuştu. NASA, Mars roketi olarak adlandırılan ve Ay görevlerinde Apollo’nun yeni versiyonu Orion kapsülünü taşıyacak SLS (Space Launch System) roketinin testlerini bu yıl içinde gerçekleştirmişti.

111 metre uzunluğunda olması planlanan SLS, Saturn V’e oranla yüzde 10 daha güçlü bir itiş gücüne sahip olacak. İki kademeli heyula gibi roketin toplam itiş kuvveti 3,200 tondan fazla olacak. Tek bir ateşlemenin maliyetinin ise minimum 500 milyon dolar olacağı, hatta 5 milyar dolara çıkabileceği tahmin ediliyor.

NASA Apollo görevleri dahil Saturn V’i 13 defa ateşlemiştir. Ay ve Mars yolculukları sürecinde SLS kaç defa ateşlenir bilinmez ama videolarını 4K hatta 8K kalitesinde izleme şansımız olacak.