Apple çalışanları gizlice kadın müşterileri fotoğrafladıkları için kovuldu

0
3258
apple store carindale
apple store carindale

Brisbane, Avustralya’daki Apple Store’daki birkaç çalışan bu hafta kadın müşterilerin fotoğrafını gizlice çekip diğer Apple Store’larla paylaştığı gerekçesiyle işten çıkarıldı. Fotoğrafın yollandığı çalışanların ise kadın müşteriyi dış görünüşüne göre puanladığından şüpheleniliyor.

Carindale mağazasında çalışanlar aynı zamanda müşteriler tarafından getirilen mobil aygıtlardan fotoğraf çalmak suçuyla da karşı karşıya.

“Bir kaç çalışanın ilişiğini kestik”

İddia ortaya atıldıktan sonra ise şirket tarafından yapılan açıklamada, yapılan inceleme buluntularında herhangi bir müşterinin hedef olmadığını açıkladı. Ancak kadın çalışanlar hakkında bir açıklama yapılmadı.

“İncelemede şu an geldiğimiz noktada, herhangi bir müşteri verisi veya fotoğrafının uygunsuz transferine dair kanıta veya bu çalışanlar tarafından fotoğraflanan birine rastlamadık. Mağaza ekibimizle yaptığımız görüşmede araştırmamız ve Apple’in gizliliği koruma adına atacağı adımlar hakkında onları bilgilendirdik.”

Şirket şöyle devam etti, “Apple herkese eşit ve saygılı davranmanın gerekliliğine inanır ve değerlerimize karşı yapılan bu hareketi tolere etmez. Carindale’de Apple’ın iş davranış politikasına aykırı olan bir durum hakkında inceleme yapıyoruz ve şimdiye kadarki kanıtlarla bir kaç kişinin ilişiği kesildi.”

Courier-Mail’in raporunda kadın çalışanların ve müşterilerin haberi olmadan çekilen en az 100 adet “yakın ve açık fotoğrafın” yanı sıra bir o kadar fotoğrafın da cihazlar onarılırken “müşterilerin telefonlarından elde edildiği” iddia edildi.

Apple soruşturmaya devam ediyor

Courier-Mail’deki bir çalışanın yorumu ise şöyle oldu “Herkes huzursuz hissederken kadın çalışanlar nasıl hissedeceklerini bilmiyorlar, çünkü onlara bu işi kimlerin yaptığı söylenmiyor.”

Yaşanan olay, Carindale mağazasında bir teknisyenin müşteriye ait iPhone’lardan birine mağaza katının uzağındaki bir odada bakarken görülmesiyle ortaya çıktı.

Apple bölgedeki diğer mağaza çalışanlarının konuya dahil olup olmadığı öğrenmek adına incelemelerine devam ediyor.