Home Teknoloji Mobil Cihazlar Apple, Facetime kullanıcılarına tazminat ödemeye mahkum edildi

Apple, Facetime kullanıcılarına tazminat ödemeye mahkum edildi

31516
0
rami al zayat w33 zg dNL4 unsplash scaled
rami al zayat w33 zg dNL4 unsplash scaled

Apple, bazı iPhone sahiplerinin Facetime kullanmasını güncelleme yoluyla kısıtlamıştı. Apple iOS 6 kullananları iOS 7 sürümüne güncellemelerini tavsiye etmiş ve iOS 6 kullananların Facetime hizmetinden faydalanamayacağını duyurmuştu.

Facetime kullanıcıların açmış olduğu dava çok önceye dayanıyor. iOS 7 çıktığında Apple, Facetime kullanmak isteyenleri iOS 6’dan iOS 7’ye geçmeye zorlamıştı. Bazı kullanıcılar telefonları güncellemek istemediklerini ve iOS 6 kullanmak istediklerini belirtti. Onlara göre cihazlarını güncellemek bazı hizmetleri kullanmak için zorunlu olmamalıydı. Tepkilerini gösteren kullanıcılar iOS 6 yüklü telefonlarda Facetime desteğinin devam etmesini önerdi. Ancak Apple kullanıcıların bu teklifi kabul etmedi. Çünkü Apple VirnetX’e ait patentleri ihlal etmek istemiyordu ve bu sebepten dolayı Facetime sunucularını kendi sunucusuna taşımıştı. Sunucu değişikliğiyle birlikte yapılması gereken bir protokol değişikliği olmasından dolayı Facetime kullanmak isteyen kullanıcıların Apple iOS 7 yüklenmesini zorunlu olmuştu. Apple’ın bu isteği karşısında kullanıcılar olayı yargıya götürdü.

Son Karar : Apple iPhone sahiplerine tazminat ödeyecek

Apple’a karşı açılan Facetime davası geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme dava dosyalarını inceledikten ve tarafları dinledikten sonra Apple tarafını haksız buldu. Dünyanın teknoloji devi şirket mağdur olan kullanıcılarına 18 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Bu karardan sonra Apple’ın davayı temyize götürmesi bekleniyor. Karar temyizde de değişmezse Apple’ın cezası onaylanacak.

Apple iPhone 4

Peki kimler bu tazminattan faydalabilir?

Buna sorunu cevabına ait henüz aktarılmış kesin bir bilgi yok. Tahminlere göre, dava açıldığı dönem cihazında sıkıntı yaşayan iPhone 4 ve iPhone 4S kullanıcıları tazminat alabilecekler. Konuyla ilgili Apple tarafından herhangi bir açıklama bulunmuyor. Ülkemizdeyse bununla alakalı bir geri ödeme yapılıp yapılmayacağı belirsiz. Konu ile ilgili Apple tarafından yapılacak duyuruları takip etmek isterseniz Apple Newsroom sayfasını kontrol edebilirsiniz.

SOURCETopclassactions.com
Previous article2020 Uluslararası Astronomi Günü: Bilmeniz Gereken Her Şey
Next articleOkyanuslar 10 bin yıldır görülmeyen bir değişimden geçiyor
Erman Mutlu
Kripto para, blockchain ve teknoloji konularıyla ilgili 2019 yılından Dijitalx'de içerik üretiyor.