Apple, iOS’ta açık bulana 200 bin Dolar ödeyecek

0
3014
Apple zorlucenter OA
Apple zorlucenter OA

Teknoloji şirketi Apple, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Black Hat adlı güvenlik konferansında ortaya çıkan bilgilere göre, iOS işletim sisteminde açık bulan kimselere 200 bin dolara kadar ödeme yapacak. Beyaz hacker olarak nitelendirilen ve şirketlerin yazılımsal açıklarını bularak geçimini sağlayan kimseler için yüzleri güldüren bir gelişme olduğu bir gerçek.

Apple’ın benzer adımlarıyla daha önce de karşılaşıldı. Şirket, özellikle iOS açıkları konusunda araştırmacılardan sıklıkla geribildirim almasıyla tanınıyor. Yeni adımın detayları ise açıkların keşfedilmesi için kurulacak bir ekip temelinde.

Buna göre 20 civarındaki kişi ile bir ekip oluşturulacak ve açıkları tespit edip çözüm üretenlere de ödül verilecek. Bununla birlikte elbette başka teknoloji şirketlerinin de benzer adımları söz konusu.

Örneğin geçtiğimiz dönemde Facebook’un Instagram’daki bir açığı keşfeden 10 yaşındaki bir çocuğa 10 bin dolar ödediği belirtilmişti. Microsoft, son yıllarda milyonlarca dolarlık harcama yaptı. AT & T, Google, Tesla Motors, Yahoo gibi önde gelen şirketlerin de bu alanda sürekli teşvik edici yatırımlar yaptıkları biliniyor.

Kaynak:
techtour_001