‘Atari Vault’ 100 efsane oyunla Steam’de

0
3713
asteroid 001
asteroid 001

PC çağı öncesinde video oyun dünyasının efendisi olan Atari, hükümdarlığı sona erdikten on yıllar sonra modern günümüze ayak uydurdu. Atari 2600 konsoluna ait 100 oyun, Atari Vault adıyla Steam’deki yerini aldı.

Windows 7 ve üzeri işletim sistemleri ile uyumlu olan Atari Vault, 1GB’dan biraz daha fazla yer kaplayan ve sadece 17 dolara alabileceğiniz bir oyun paketi. 70’li yıllarda büyümüş neslin gözlerini yaşartacak pakette Asteroids, Centipede, Haunted House, Missile Command ve tabii ki Pong gibi unutulmayacak oyunlar yer alıyor.

Atari, hazine sandığından çıkardığı oyunları sadece Atari Vault’a özgü olan içeriklerle daha heyecanlı hale getirmeyi de başarmış. Bunlardan ilki ve en önemlisi, 100 oyunun da hatasız bir şekilde PC’de çalışması. Bir diğer özellik, oyunların orijinal havasını kaybetmemesini sağlayan oyun kumandası desteği. Dahası, online çoklu oyuncu seçeneği ve Steam leaderboard içeriği de mevcut.

atari_001

Listede eksik var mı?

Atari Vault’u indirmeden önce önemli bir notu aklınızda bulundurun. Paket sadece Atari imzası taşıyan oyunları içeriyor. Activision, Namco, Parker Brothers gibi yapımcılara ait Berzerk, Empire Strikes Back, Frogger, Joust, Pitfall, Q-Bert ve Pole Position gibi oyunlar listede yer almıyor.

Birçoklarının aklında kalmayan, Atari’nin süper başarısızlığı nedeniyle 1983 yılında ABD’nin New Mexico eyaletindeki Alamogordo kasabasına kopyalarını gömdüğü iddia edilen E.T: The Extra Terrestrial, listede olmayan oyunlardan.