Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Audi’den 20 bin dolarlık bisiklet

  Audi, tamamı karbon fiberden yapılma 3,5 kilo ağırlığında yarış bisikleti üretti. Japonya’da satışa sunulacak bisikletin fiyatı 20 bin dolar.

  İlk kez Mart ayında düzenlenen Cenevre Bisiklet Şovu’nda görücüye çıkan Audi Sport Racing Bike, ultra hafif bisiklet unvanıyla Japonya’da satışa sunulmaya hazırlanıyor.

  Karbon fiberden yapılma bisikletin ‘kimyasalı’ Japonya’nın Toray firmasına ait. Hafif olmasına rağmen oldukça dayanıklı olan bisiklette kullanılan karbon fiber, Audi’nin yarış arabalarında kullandığı ile aynı.

  Karbon fiber oldukça kullanışlı olmasına rağmen oldukça pahalı bir materyal. Bu nedenle sadece 50 tanesi satışa sunulacak olan bisikletlerin fiyat etiketi 20 bin dolar beliriyor. Mores Design firmasının iki yıl önce tanıttığı çocuklara özel karbon fiber bisikletlerin fiyatı da 2000 dolar olarak belirlenmişti.

  Metalin yerini alacak

  Toray gibi firmalar, birçok alanda kullanılabilecek karbon fiberi ağır sanayilere entegre etmeye çalışıyor. Audi ile arabalardaki metal parçaları çok daha hafif materyalle değiştirmek için çalışan firma aynı zamanda Boeing ile Kasım 2014’te 8.6 milyar dolarlık anlaşmaya imza attı. Amaç, 787 Dreamliner ve 777X yolcu uçaklarını ağırlıklı olarak karbon fibere dönüştürmek.

  Otomobil ve uçaklarda karbon fiberin metalin yerini alması, kazandıracağı hafifliğin yanı sıra ciddi yakıt tasarrufu sağlayacak. Karbon fiberi bugüne kadar klozet kapağından telefon kılıfına kadar birçok şekle sokan tasarımlar denendi. Küçük eşya ve aksesuarlar için yapılan gereksiz maliyetli girişimlerin ardından, karbon fiber artık ağır sanayinin bir girdisi olarak görülebilir.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler