Avrupa Komisyonu’ndan Google’a 5 milyar dolarlık rekor ceza

0
3304
parliament 1564427 1920
parliament 1564427 1920

Avrupa Komisyonu, Brüksel’deki düzenleyicilerin Google’la alakalı olarak yürüttüğü üç farklı antitröst araştırmasından oluşan dava dosyasını 4,34 milyon €’luk cezaya bağladı.

Antitröst, büyük firmaların rekabeti ortadan kaldıran tekelci yaklaşımlarına karşı olan devlet politikalarını ifade ediyor. Google için küçük bir miktar olan bu 5 milyon dolarlık rekor cezanın, Google’ın kullanıcılar üzerindeki imajını zedelemeyeceği öngörülüyor.

Avrupa Birliği’nin Rekabet Komiseri Margrethe Vestager şu açıklamada bulundu:

“Görüşümüz, Google’ın üç pazardaki hakim durumunu kötüye kullandığı yönündedir. Google’ın internet aramalarındaki hakimiyetini koruma ve güçlendirme stratejisinin iki ana unsuru var:

Birincisi, Google Arama (Google Search)‘nın Avrupa’da satılan çoğu Android cihazında önceden yüklenmiş ve varsayılan veya özel arama hizmeti olarak ayarlanmasıdır.

İkincisi, rakip arama motorlarının, Chrome tarayıcı ve işletim sistemleri aracılığıyla pazara erişebilmelerinin engellenmesidir.

 

AB Genel Veri Koruma Tüzüğü E-sporun bile başını ağrıtacak

Boş bırakılan detaya sonunda değinildi

Komisyon kararıyla, mobil telefon üreticilerinin ana yazılıma (Android) ek, ön yüklü olarak satışa sunmak istediği uygulamalar serbest bırakılırken, Google’ın Android işletim sistemiyle birlikte gelen Gmail, Youtube, Maps ve Chrome gibi uygulamaları için aynı serbestlik söz konusu olmayacak. Bu uygulamalar kullanıcılar tarafından mağazadan indirilmek zorunda olacak.

CNN ‘e verdiği röportajda Fordham Üniversitesi Antitröst Uzmanı ve Hukuk Profesörü Mark Patterson önemli bir noktanın altını çizdi:

“Google’ın en büyük kazancı, işinin omurgasını oluşturan kullanıcı verilerini paylaşmak konusunda komisyondan bir talep gelmemesi olmuştur.”