Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Avrupa uydularını yanlış yörüngeye gönderdi

  Avrupa’nın geçtiğimiz hafta ateşlediği iki Galileo uydusunun yanlış yörüngeye oturduğu belirlendi. Yaşanan hata, Avrupa Birliği (AB) için büyük önem taşıyan Galileo projesini aksatabilir.

  AB ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) işbirliğiyle başlatılan 5 milyon Euro’luk Galileo küresel navigasyon uydu sistemi (GNSS) sistemi, geçtiğimiz hafta yapılan ateşlemede büyük bir darbe almış olabilir.

  Avrupa ülkelerinin Rusya merkezli GLONASS ve ABD merkezli GPS sistemlerinden bağımsız olarak kurmak istediği yüksek hassasiyetli konumlama sistemi kapsamında, geçtiğimiz hafta Fransız Guyanası’ndan Dorea ve Milena adlı iki uydu ateşlendi.

  Soyuz roketiyle sorun yaşamadan atmosfer dışına çıkan uydular, roketten ayrılmalarının ardından belirlenen yörüngenin aksine hareket etmeye başladı.

  AB için yörüngeye uydu ateşlemekle sorumlu olan Arianespace firmasının web sitesinde yer alan bilgiye göre, iki uydunun yarı büyük eksen mesafesi 29,900 kilometre olacak şekilde 55 derecede konumlanmasın gerekiyordu. Ancak uydular yarı büyük eksen mesafesi 26,200 kilometrede 49.8 derecede hareket etmeye başladı.

  ‘Avrupa’nın Galİleo uydu sİstemİ darbe aldı’

  Belirlenen bütçe aşıldı

  Arianespace, ESA ve Avrupa Komisyonu ile uydularda yaşanan sorunun tespit edilmesi için soruşturma başlattı. Arianespace CEO’su ve Başkanı Stephane Israel, ‘bağımsız bir komitenin soruşturma yapacağını ve Soyuz ile ateşlemelere sorunsuz bir şekilde devam edebilmek için sorunların tespit edileceğini’ söyledi.

  Dorea ve Milena’nın, roketten belirlenenden farklı bir zamanda ayrıldığı ve bu yüzden yanlış yörüngeye oturduğu düşünülüyor. Galileo projesi bugüne kadar yaşanan sorunlar ile gecikme yaşamış ve belirlenen bütçe aşılmıştı. Yaşanan en son sorunun ardından, projenin 2017’ye sarkabileceği belirtildi.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler