Ay, 21 Ağustos’ta ABD üzerinde çizgi çekecek

0
3343
totaleclipse
totaleclipse

Dünya’nın gelecek ay tanık olacağı tam Güneş tutulması, ABD için özel bir anlam taşıyor. ABD’nin Batı Yakası’ndan başlayarak Doğu Yakası’na kadar ilerleyecek olan ay, 90 dakikalık kozmik şölende Kuzey Amerika üzerinde bir çizgi çekecek.

Sadece ABD’den doğrudan gözlemlenecek olan Güneş tutulmasında, birçok eyalet 1918’den bu yana ilk kez Ay’ın gölgesinde kalacak. Oregon’dan başlayarak Güney Carolina eyaletinde sona erecek olan tutulmada, her eyaletteki gözlemleciler Ay’ın gölgesini yaklaşık 2,5 dakika gözlemleyecek.

NASA ve Google simülasyon hazırladı

Kozmik olayın yerden kısmi ya da tam tutulma olarak gözlemlenmesi, Ay’ın ve Dünya’nın yüzeyindeki doğal yükseltilere göre değişiyor. Ay’ın hareketi esnasında gölgesini değiştiren dağ ve tepelerin yanı sıra, Dünya’daki gözlemcilerin yer aldığı irtifa da önem taşıyor.

NASA ve Google, tam Güneş tutulmasının nasıl yaşanacağına dair simülasyonlar hazırladı. Google versiyonu, yerdeki gözlemcilerin nasıl bir tecrübe yaşayacağını basit bir şekilde anlatılıyor. NASA simülasyonu ise Ay, Dünya ve Güneş’in verileri değerlendirilerek hazırlanmış en gerçekçi simülasyonu temsil ediyor. Simülasyonlada Umbra (Ay’ın gölgesi) üzerinde girinti-çıkıntı oluşturacak Ay yüzeyindeki yapılard, Dünya’da gölgenin geçeceği bölgelerdeki coğrafi yapılar ve Güneş’in açısı ele alındı. Gölgenin genişliği ve nereden geçeceği, sıfır hata ile hazırlandı.

NASA, umbra’nın nasıl oluşacağına dair verileri Ay Yörünge Kaşifi (LRO) uydusundan toplanan verilerle hesapladı. Ay yüzeyindeki yapıların yükseklikleri değerlendirilerek, uydunun gölgesine ait aşağıdaki görüntü oluşturuldu.

Tam Güneş tutulmaları her altı ayda bir gerçekleşiyor. Ancak her biri yerden gözlemlenecek konumda ve sürede yaşanmıyor. ABD, Ağustos ayında nadir bir kozmik şölen yaşayacakken, bizler de tutulmayı canlı yayında izleyebileceğiz.

Ay’ın tırtıklı gölgesini gösteren çizim. [NASA]