Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Ay’ı Dünya’nın üzerine düşüyormuş gibi gösteren video nasıl çekildi?

  Bir gün Kanarya Adaları’nda yer alan Teide Dağı’nın eteklerinde manzara keyfi yaşamak isterseniz, orada olduğunuz esnada yukarıdaki görüntüyü hatırlayın. NASA’nın 4 Haziran 2018’de “Günün Astronomi Fotoğrafı” olarak belirlediği görüntülerde Ay, hiç görmediğimiz kadar dev bir boyuta bürünmüş halde insanların üzerinde doğru geliyor.

  Mayıs 2018’in ilk Dolunay’ını gösteren görüntüler, 30 Mayıs günü Daniel Lopez tarafından çekildi. Görüntüde yer alan ve Ay’ın altında karınca gibi kalan insanlar, çekim esnasında kameranın bağlı olduğu teleskoptan 16 kilometre mesafedeydi. Dikkat çekici nokta ise nasıl bir manzaraya dahil olduklarından habersiz, Ay’a dikkat bile etmiyorlardı.

  Sebebi ise basit: Görüntüdeki kişiler Lopez’in arkasında kalan günbatımına bakıyorlar. O esnada gökyüzüne silüet gibi kalan Dolunay ise ilgilerini çekmiyor. Ancak Lopez “Ay illüzyonu” adı verilen yöntemi kullanarak oldukça etkileyici bir sahne yakaladı.

  Ay’ın Dünya’ya çarpacakmış gibi göründüğü görüntülerde mesafe ve gök cisimlerinin hareketi gibi birçok faktör önemli rol oynuyor. En önemlisi ise aslına bakılırsa Ay’ın değil, Dünya’nın eksen hareketi. Dünya’nın dönüşü, Ay’ın yavaşça Teide Dağı’nın arkasında kaybolmasını sağlıyor.

  Videoyu izlerseniz görüntülerin hızlandırılmış olmadığına dikkat edin. Ay’ın batışı aynen videodaki yaşandığı sürede gerçekleşiyor.

  telescope photo
  [APOD/Daniel Lopez]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler