Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Baltık Denizi’ndeki sır çözülemedi

  Finlandiya ile İsveç arasındaki Botnia Körfezi’nde 2011’de keşfedilen ve ne olduğu bilinmeyen esrarengiz cisme yapılan dalışlar halen sonuç vermiş değil. Dalgıçlar, suyun 86 metre derinliğindeki nesnenin yakınına gelindiğinde ‘elektrik donanım devre dışı kaldığını’ belirtiyor.

  Son yıllarda en ilgi çeken UFO hadiselerinden bir tanesi, Baltık Denizi’nde keşfedilen uçan daire şeklindeki batık. Bir anda görülüp yok olan benzerlerine kıyasla denizin dibinde keşfedilmeyi bekleyen batık yıllardır büyüyen bir heyecan yaratmış durumda. Ancak yapılan ilk dalışlar henüz sonuç vermedi. Nedeni, batık UFO’nun etrafındaki donanımları devre dışı bırakması.

  UFO görünümlü cismin sonar görüntüleri, deniz yatağında yaklaşık 300 metre sürüklendiği izlenimi doğuruyor. Doğal olarak kafamızda dünya dışı nesnenin bilmediğimiz bir zamanda okyanusa çakılma görüntüsünü oluşturuyoruz. Uzmanların açıklamaları ise konuyu daha da ilginç kılıyor.

  UFO’ya ulaşmayı amaçlayan Ocean X firmasından Stefan Hogerborn, Haziran 2012’de yaptığı açıklamada ‘kariyeri boyunca böyle bir şeye rastlamadığını’ belirtmişti.

  Hogerborn, Aralık 2014’te yaptığı açıklamada ise deniz tabanından 3-4 metre yükselen ve 18 metre genişliğe sahip olan cismin yanına ulaşmanın tüm denemelere rağmen mümkün olmadığını belirtti. Buna rağmen ilk gözlemler ve toplanan numuneler suyun derinliklerinde gizemli bir şeyler olduğuna işaret ediyor.

  Ocean X’in 6 Haziran 2012 tarihinde robotik denizaltı ile gerçekleştirdiği dalışın görüntüleri. Dokuzuncu dakikadan itibaren ilginç manzaralar söz konusu:

  ‘Kesinlikle benzeri olmayan bir keşif’

  Ocean X ekibinin başını çeken Hogerborn, UFO’ye 200 metre yakınlaştıkları anda kameraların ve uydu telefonlarının devre dışı kaldığını belirtti. Tekne ile cismin doğrudan üzerine geldiklerinde elektronik donanımın çalışmadığını ifade eden Hogerborn, bölgeden uzaklaşmalarıyla donanımın yeniden çalışmaya başladığını söyledi.

  Dalış ekibinde yer alan Peter Lindberg ise ‘ekibin olağandışı teorilere en şüpheci yaklaşan ismi olmasına rağmen tam olarak açıklayamadığı olaylar yaşadıklarını’ belirtti.

  sonarrrbaltic

  Baltık UFO’suna adanan Baltic Anomaly sitesinde yer alan ifadesine şu şekilde devam ediyor: Gözlemlediğimiz bölgede bir kaya, tepe veya çamur birikintisi gibi bir yapı görmeyi bekliyordum. Ancak tanık olduğum daha önceden görmediğim bir şeydi” ifadesini kullandı.

  Ekibin bir diğer üyesi Dennis Asberg ise “Benzeri olmayan bir şey bulduğumuza yüzde 100 eminim” dedi. Asberg, derinlerde yatan nesnenin bir meteor, bir yanardağ, İkinci Dünya Savaşı’ndan kalan bir U-bot veya bir UFO olabileceğini, ancak orada bir şey yattığına emin olduğunu’ vurguladı.

  [The Baltic Anomaly]

  Uzaylıları görmek için yörüngealtı uçuşa gerek yok

  Ocean X üyesi Peter Lindberg, Yıldız Savaşları’ndaki Millenium Falcon gemisine benzetilen batığın dalış masraflarını karşılamaası için sualtı turizmi yapmayı planlıyor. Amacı, gizemli bölgeye denizaltıyla zengin turistleri indirerek heyecan yaşatmak.

  Dalgıçlar tarafından UFO’nun bulunduğu bölgeden çıkarılan bir numune Haziran 2013’te Weizmann Arkeolojik Bilim Enstitüsü’nde analiz edilmişti. Çıkarılan maddenin demir oksit ve hidroksit ailesine mensup limonit ve götitten oluştuğu anlaşılmıştı.

  [The Baltic Anatomy]
  [The Baltic Anatomy]
  Aynı dönemde batığa ait yeni bilgisayar görüntüleri elde edilmişti. Görüntülerde kenarları bozuk dairesel yapının şekli ve arkaya uzanan bir yapı göze çarpıyor.

  Ocean X ekibi esrarengiz UFO’nun izinin sürmeye ne kadar devam edecek bilinmez ama denizaltı seferlerinin başlamasıyla keşfi ertelenen gizemli bölge bir turist akınına tanık olabilir.

  [The Baltic Anomaly]
  [The Baltic Anomaly]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler