Home Paranormal Doğaüstü Bebeğin hayatını ‘gizemli ses’ kurtardı

Bebeğin hayatını ‘gizemli ses’ kurtardı

3570
0
lily foto
lily foto

ABD’de yaşanan bir trafik kazasına müdahale eden dört polis, enkazdan ‘kime ait olduğunu bilmedikleri bir ses duyduklarını’ söyledi. Enkaz kaldırıldığında, 12 saattir hayatta kalma mücadelesi veren bebek bulundu.

Utah eyaletinde yaşanan trafik kazasında, yetkililerin açıklayamadığı bir olay yaşandı. 25 yaşındaki Lynn J. Goesbeck’in kullandığı araç, kontrolden çıkarak yolun yanındaki Spanish Fork Nehri’ne yuvarlandı.

Kazadan 12 saat sonra ihbar üzerine olay yerine giden polisler, enkaza müdahale ettiklerinde inanması güç bir olay yaşadı. ABD basınında yer alan bilgiye göre, dört polis takla atan ve dondurucu soğukluktaki suya bir kısmı batan aracın içinden bir yetişkinin yardım için bağırdığını duydu.

Enkazda yaşayan biri olduğunu anlayan polisler, aracı çevirmeyi başardı. Ancak aracın içindeki annenin öldüğü anlaşıldı. Hareketsiz yatan bebeğin ise göz kapaklarının oynadığını fark eden polisler, bebeği hemen hastaneye kaldırdı.

CNN’e açıklama yapan polislerden Jared Warner, “Duyduğum bana bir çocuk sesi gibi gelmedi… Dördümüz aracın içinden gelen belirgin bir ses duyduk. Bu açıklanamayan bir durum” ifadesini kullandı.

Ses kime aitti?

Annenin öldüğü, 18 aylık Lily’nin ise aşırı susuz halde baygın olduğu araçta polislerin duyduğu sesin nereden geldiği bilinmiyor. Hayatını kaybeden annenin karnından konuşamayacağı (vantrilokluk) bilindiğine göre, ruhunun polislere seslendiği de ortaya atılan teoriler arasında.

Discovery News’te öne sürülen teoride ise insanların beyaz gürültüde (tüm frekansları içeren ses dalgası) anlamsız veya rastgele bağlatılar kurarak belirgin sesler duyması olarak tanımlanan ‘anophenia’ yaşanmış olabileceği belirtildi.

ABC News’in Hazian 2012’de verdiği bir haberde anophenia benzeri bir olayı çağrıştırıyor: New Jersey limanında demirlemiş kargo gemilerinin bir tanesinden gelen vurma sesini incelemek isteyen Sahil Güvenlik yetkilileri, iki haftada denizde bulunduktan sonra demirleyen gemide kaçak yolcu olabileceğini düşündü. Yapılan sesli çağrılara konteynırlardan yükselen vurma sesiyle cevap gelmesi üzerine yetkililer konteynırlara vurarak bir kez daha kontrol yaptı. Konteynırlardan yine aynı şekilde sesler yükseldi.

Sahil Güvenlik sözcüsü Charles Rowe, 150 konteynırın açılarak kontrol edilmesinin ardından bir tane bile kaçak yolcu bulunmadığını açıkladı. Kısaca, insanlardan çıktığı düşünülen seslerin kaynağı yoktu.

‘Anophenia’ teorisinden yola çıkarak, Lily’i kurtaran polislerin nehirden veya yoldan geçen araçların neden olduğu sesi insan sesi gibi algılamış olabileceği öne sürüldü. Yol kenarında bulunan insanların da polisleri yanıltan sesin kaynağı olabileceği düşünülüyor.

Lily'nin çıkarıldığı araç. [NBC News}
Lily’nin çıkarıldığı araç. [NBC News}

Psikolojik açıklaması ne?

CNN’e bağlı KSL televizyonuna konuşan dört polisten biri olan Bryan DeWitt, ‘kesin olmada da bir ses duyduğu’ belirtti. DeWitt, “Birisinin bana ‘yardım edin’ dediğini hissettim… Çok sürreal bir durumdu, duyabileceğim bir şey gibi hissettim” dedi.

DeWitt’in sesi ‘duyabildiği’ yerine ‘duyabileceğim’ şeklinde ifade etmesi ve sürrealizmden bahsetmesi polislerin belki de kurtarma çabasıyla psikolojilerinin kendilerini yanıltmış olabileceği düşüncesini de doğurdu. Dört polisin birden yalan söylediği düşünülmese de, kazadan günler sonra anlattıkları durumun ses kaydı da bulunmuyor.

Dört polisin olay hakkındaki resmi raporda sesi duyup duymadıkları hakkında bilgi verdikleri de bilinmiyor.

Tuhaf ve doğaüstü olayları araştırma editör Sharon Hill, polislerin içinde bulundukları durumdan etkilendikleri görüşünde. Hill, insanların zor durumlarda mucizelere inanmaya eğilimli olduklarını ve stresli ve kaos içerikli bir olayda anlatımlarını bu yöne çektiklerini belirtti. İnsanların uçak kazası gibi ölümle burun buruna geldikleri olayların ardından doğaüstü olaylara ve kaderciliğe yöneldiklerini belirten Hill, Lily’i kurtardığı öne sürülen ‘koruyucu meleğin’ de mantıksız olduğunu savunuyor.

Gerçekçi yaklaşımda bebeği kurtaran koltuğu ve arabadan çıkaran polisler oldu. Ters dönmüş aracı gören ve polisi arayan da bir balıkçıydı.

Kritik durumda olan Lily tedavisinin ardından akrabalarına teslim edildi.

Previous article‘Mars roketi’ ilk denemede başarılı
Next articleJüpiter’in en büyük uydusu okyanus saklıyor
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.