Bebek Hitler’i öldürür müydünüz?

0
5706
bebek hitler 0001
bebek hitler 0001

Geleceğe Dönüş Günü’nün ardından yapılan ‘İkinci Dünya Savaşı’nı engellemek için bebek Hitler’i öldürür müydünüz’ anketinde belirgin bir sonuç çıktı.

Westwood Studios’un 1996 yılında sunduğu ve başından kalkamadığımız Command & Conquer serisinin ilk oyunu olan Red Alert’ın demosunda, genç Hitler’i ortadan kaldırmak için yapılan zaman yolculuğu yer alıyordu. Einstein, Hitler’i ortadan kaldırmasının ardından ‘zaman gösterecek’ diyerek düşünceli bir hale bürünüyordu.

https://www.youtube.com/watch?v=_R6xCWcf_VU

İkinci Dünya Savaşı’nı engellemek için zaman yolculuğu yaparak bebek Hitler’i öldürür müydünüz düşüncesi, 21 Ekim’de kutlanan Geleceğe Dönüş Günü’nün ardından New York Times’ın aklına geldi. Yapılan anketin sonuçlarında, katılımcıların yüzde 42’si ‘Evet’ cevabını verirken, yüzde 30’u ‘Hayır’ dedi.

Zaman yolculuğu denildiği zaman Hitler’i ortadan kaldırmak her zaman akla gelen bir konu oldu. Hatta, Birinci Dünya Savaşı’nda yaralı olarak ateş menziline giren Hitler’i vurmayan İngiliz er Henry Tandy’nin hakkında çıkan kitap, Avrupalıları çıldırtmıştı.

Bebek Adolf Hitler. [Wikipedia]
Bebek Adolf Hitler. [Wikipedia]
Yapılan anketin sonucu, bir bebek olsa da büyük çoğunluğun İkinci Dünya Savaşı’nı engellemek için Adolf Hitler’i öldüreceğini gösteriyor. Peki bu gerçek olsa sonucunda ne olacaktı?

Bana kalırsa Avrupa’yı Hitler değil, Stalin işgal ederdi. Sonrasında da ABD ile aralarında nükleer savaş çıkardı. Kısaca Avrupa’nın akıllanması, ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki soğuk dengenin kurulması için nihayetinde bir savaş patlak verecekti.

Anketin sonucu belirgin olsa da, akla gelmeyen bir soru var. Zaman makinesini icat edenler onu ne için kullanacak?