Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Bill Gates, kripto paralar ve NFT’leri sert eleştirdi: “Tam bir aptal kuramı!

  Microsoft’un kurucu ortaklarından Amerikalı girişimci Bill Gates, kripto para ve NFT’leri büyük bir aptal kuramına dayanan varlık sınıfı olduğunu düşünüyor. Milyarder iş adamı ayrıca Bored Ape NFT’leri ile alay ederek; “Belli ki, maymunların pahalı dijital görüntüleri dünyayı büyük ölçüde iyileştireceğini” dile getiriyor.

  Kripto Paralar ve NFT’ler “Büyük Bir Aptal Teorisi”

  Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, bu hafta yılda bir kez düzenlenen Techcrunch Sessions: Climate 2022 etkinliğinde kripto para birimleri ve Türkçe karşılığı Nitelikli Fikrî Tapu olan NFT’ler hakkında konuştu. Gates, bu tür varlıklara yatırım yapmaktansa, –bir ürün ortaya çıkaran şirketler gibi– eski moda yatırımı tercih ettiğini söyledi.

  Büyük Aptal Kuramı, piyasadaki aşırı değerli bir yatırım için daha yüksek bir değerlemeye dayalı bir fiyat ödemeye hazır her zaman daha büyük bir aptal olacağını öne sürüyor. Sonunda daha yüksek bir fiyat ödemeye istekli kimse kalmadığında, varlık fiyatları keskin bir şekilde düşüşe geçer ve yatırımcıları elindeki değersiz yatırımlarla baş başa bırakabilir.

  “Dijital Bankacılık Yüzlerce Kat Daha Verimli”

  “Merkezinde vergilendirme ücretlerinin olmadığı, hükümet kurallarından sıyrıldığınız anonim” herhangi bir varlığa karışmak istemediğini vurgulayan Gates, kısa ya da uzun vadede bu tür varlıklara yatırım yapmayacağını vurguluyor. Milyarder iş adamı ayrıca hayırsever vakıflar aracılığıyla desteklediği dijital bankacılık girişimlerinin kripto para birimlerinden “yüzlerce kat daha verimli” olduğunu iddia ediyor.

  Son yaşanan ciddi çöküşten sonra kripto borsası Coinbase, dijital para piyasası çökmeye devam ederken çalışanlarının %18’ini işten çıkardığını duyurmuştu.

  Bill Gates, kripto para birimlerine uzun süredir şüpheyle yaklaşan birisi. Bloomberg ile 2021 yılındaki röportajında, Elon Musk ve Tesla‘nın Bitcoin’e yatırım yapmış olmasının ortalama yatırımcıların bu liderliği takip etmesi gerektiği anlamına gelmediğini aktarıyordu. Gates; “Bence, harcayacak fazla parası olmayan insanların bu çılgınlıklara kapıldığını düşünüyorum.”

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler