Biohacker’lar arasındaki yeni trend: LED

0
5723
northstar v1 0002
northstar v1 0002

Deri altına yerleştirdikleri bilgisayar ve elektronik cihazlarla sayborg insanın öncüsü olan biohacker’lar, teknolojinin verdiği imkanları kullanarak insan vücudunun özelliklerini artırmanın yollarını araştırıyor.

Küresel alanda Kendin Yap Biyolojisi (DIY) alanına ilgi gösteren meraklıların yaptığı çalışmalar, bugüne kadar dikkat çekici örnekler ortaya koydu. En son ‘göz alıcı’ örnek ise Grindhouse Wetware adlı grubun Düsseldorf’da gerçekleştirdiği LED nakli oldu.

[Grindhouse Wetware]
[Grindhouse Wetware]
ABD’nin Pittsburgh kentinde kurulan Grindhouse Wetware, üç gönüllü biohacker’a kendi üretimleri olan LED entegreli silikon protez taktı.

Northstar V1 adı verilen cihaz, grubun geçmişte ürettiği ve kol içinde büyük bir çıkıntı oluşturan Circadia 1.0 işlemcisine kıyasla yuvarlak ve çok daha küçük. 15 dakika süren ve detaylı videosuna buradan bakabileceğiniz operasyonla takılan Northstar V1, biohacker’lar için en orijinal aksesuar olarak beliriyor.

Piyasaya sunulacak

Northstar V1, aktif edilerek deri altına yerleştirildiğinde, ana amacı olarak dövmeler için arka plan ışığı oluşturuyor. Mıknatısla da aktif olan protez, 10 saniye boyunca yanıp sönüyor. Grindhouse Wetware, Northstar V1’in 10 bin kez yanıp sönecek kadar batarya gücüne sahip olduğunu belirtiyor. Bataryası bittikten sonra, LED protezin çıkarılması gerekiyor.

Motherboard sitesinden Anna Neifer’in haberine göre, Northstar V1’in amacı yukarıda belirtildiği gibi sadece dövmeleri aydınlatmak. Grindhouse Wetware’in kurucularından Tim Cannon, “Biohaber komünitesindeki insanların talep ettiği bir ürün. Bizden dövmelerini aydınlatmak için bir cihaz istediler” diyor. Cannon, ‘geliştirdikleri ürünlerin insanlara ait fikirlerden doğduğunu’ not düşüyor.

Grindhouse, dövme aydınlatıcı protezi gelecek yıl piyasaya sürmeyi hedefliyor. Amaçları, küresel alanda dövme dükkanlarına 100 veya üzeri Northstar V1 satmak.

Grubun ileride üretmek istediği protezler hakkında da büyük fikirleri var. Bir tanesi, deri altından biyometrik veri toplayarak mobil cihazlara aktaracak bir ürün geliştirmek. Bir diğeri, el hareketlerini okuyarak mobil cihazlara aktaracak bir işlemci üretmek. Bu sayede, sesli kontrol bile beklenenden hızlı ortadan kalkabilir ve telefonunuzu el hareketleriyle uzaktan aktif edebilirsiniz.