Blackfish belgeselinin ilham kaynağı olan katil balina Tilikum öldü

0
11321
orca 042
orca 042

Orlando’daki SeaWorld su parkındaki akvaryumda yaşayan Tilikum, henüz nedeni belli olmayan bir nedenden hayatını kaybetti. Öldüğünde çevresi eğitmenler, görevliler ve veterinerler tarafından sarılan Tilikum’um, akciğerlerindeki bakteri enfeksiyonundan öldüğü düşünülüyor.

Sealand of the Pacific adlı akvaryumdan 1991’de SeaWorld’e getirilen Tilikum, 2010 yılındaki bir gösteride eğitmenlerindne Dawn Brancheau’yu saçından yakalamış ve havuza düşürerek boğulmasına neden olmuştu. 40 yaşındaki Brancheau, seyircilerin gözleri önünde hayatını kaybetmişti.

‘Kaza’ olarak tanımlanan olayın ardından başlayan tartışmalar, katil balinaların (orka) yaşam alanlarından izole edilmesini tartışan Blackfish belgeselinin çekilmesine ilham vermişti.

SeaWorld yönetimi ise Tilikum’un Brancheau’nun ölümünde rolü olduğunu kabul etmişti. Buna rağmen 5,5 ton ağırlığındaki dev balık akvaryumda yaşamaya devam etmişti.

[Wikipedia]

Ölümü tartışmaları yeniden alevlendirdi

Tilikum’un ölümünün nedeninin, yapılacak otopsinin ardından belli olacağı belirtildi. SeaWorld yönetimi, Tilikum’un ölümünün ardından yayınladığı mesajda ‘dev balığın kendilerinin ve ilham verdiği milyonlarca insanın kalbinde yer edineceğini’ söyledi.

Havyan hakları örgütü PETA ise paylaştığı tweet’te, “RIP Tilikum. 30 yıllık acının ardından öldü” ifadesini kullandı.

Tilikum’um ölümünün ardından SeaWorld’ün Orlando, San Antonio ve San Diego’daki su parklarında 22 orka kaldı. SeaWorld, su parklarındaki orkaların mevcut neslin son üyeleri olabileceğini belirtti. Firma, balıkların çıkacakları gösterilerin doğal yaşam alanlarını ve hareketlerini yansıtacak şekilde düzenleneceğini not düştü.

PETA, Tilikum’un neslini devam ettirmek için ‘maruz kaldığı’ çiftleştirme programını da eleştirdi. PETA Kıdemli Başkan Yardımcısı Lisa Lange, Tilikum’un 21 defa çiftleştirildiğini ve 11 çocuğunun kendisinden önce öldüğünü söyledi.

Lange açıklamasında, Sea World’ün parklarındaki tüm balina, şişe burunlu yunus, deniz aygırı, deniz aslanları, penguen ve diğer canlarıları rehabilitasyon programından geçirip doğaya salması gerektiğini belirtti.

SeaWorld, Tilikum’un ölümünün ardından ‘diğer balinaların normal davrandığını’ açıkladı.