Blue Origin 2017’de insanlı test uçuşlarına başlıyor

0
3768
blue origin launch 902
blue origin launch 902

Uzay-havacılık alanında ilkleri başarmanın yolunu ‘ufak adımlar’ atmakla belirleyen ve bu stratejide çok başarılı olan Amazon CEO’su Jeff Bezos, SpaceX’i iki kez geride bıraktıktan sonra şimdi aynı kulvarda yer aldığı Virgin Galactic’e çalım atmaya hazırlanıyor. Bezos, Seattle’da gerçekleştirdiği bir oturumda ‘Blue Origin’in ilk insanlı denemeyi gelecek yıl yapmayı hedeflediğini’ söyledi.

‘Blue Origin’in uzaya turist taşıması hedefinde başarılı olacağına inandığını’ ifade eden Bezos, binlerce kişinin uzaya çıkmak için başvurduğunu ancak henüz bilet satışı yapmadıklarını belirtti. Çoculuk hayalinin gerçeğe dönüşmesi için Seattle’ın 27 km dışındaki Kent tesisinde fazlasıyla vakit geçiren Bezos, Blue Origin’e ne kadar yatırım yaptığı sorusunu yine cevapsız bıraktı.

Bir zamanlar Boeing’in kullandığı tesisi Ar-Ge amaçlı olarak kullanan Blue Origin, ilk kez basına kapılarını açsa da, birkaç fotoğraftan fazlasının çekilmesine izin vermedi. Yeniden kullanılabilir bir roketi yörüngeden indirmeyi başaran ve ikinci kez kullanan ilk firma olan Blue Origin, sadece 600 çalışanı olmasına rağmen iki yıl sonra uzaya insan taşımayı hedefleyecek kadar etkileyici bir noktaya erişti.

Yeni hedef: Yeniden kullanılabilir uzay araçları

2000 yılında kurulmuş olsa da derin uzay görevleri için proje geliştiren SpaceX ve Orbital ATK ile doğrudan rakibi olduğu Virgin Galactic’e kıyasla adı henüz son 2 yılda duyulmaya başlayan Blue Origin, medyaya mesafeli olmasıyla da öne çıkıyor.

Bezos, uzay-havacılık sektörünün yeni nesil roketler geliştirme mücadelesinin kendilerini endişelendirmediğini, çünkü ‘olabildiğince çok insan ve sanayinin Dünya’dan taşınması için toplumun fazlasıyla yardıma ihtiyacı olduğunu’ söyledi.

Vizyonu oldukça geniş olan Bezos, yakın gelecekte amaçlarının ‘uzay turizmini herkes için mümkün kılmak olduğunu’ belirterek, yılda 100 sefer düzenlemeyi istediklerini ifade etti.

West Texas Tesisi'nde yapılan BE-3 motor ateşlemesi. [NASA]
West Texas Tesisi’nde yapılan BE-3 motor ateşlemesi. [NASA]
Uzun vadede ise Blue Origin sadece yörüngeye, Ay’a veya asteroitlere insan taşımakla kalmayacak. Bezos’un isteği Mars’ın kolonileşmesi sürecinde yer almak. Bunun için, az yakıt tüketen yeniden kullanılabilir uzay araçları geliştirmek istiyorlar.

Sessiz sedasız geçen 15 yılın ardından, Blue Origin rakiplerine kıyasla çok daha etkileyici işler yapmaya başlayabilir. Firmanın bugüne dek elde ettiği başarılar, geride kalan yıllarda oldukça iyi çalıştıklarını gözler önüne serdi.