Blue Origin uzaya çıkmaya bir adım daha yaklaştı

0
4091
newshepard 01
newshepard 01

Amazon’un sahibi teknoloji milyarderi Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin, yeniden kullanılabilir roket ve uzay kapsülü alanında önemli bir başarıya imza attı.

Yeniden kullanılabilir bir roketi ilk kez yere indiren ve ardından ikinci kez ilk kez kullanan uzay-havacılık firması olan Blue Origin, bu sefer ateşleme esnasında uzay kapsülü kaçış testini sorunsuz atlattı.

Adını Yuri Gagarin’den sadce iki hafta sonra uzaya çıkan ilk ABD’li Alan Shepard’dan alan New Shepard, her ikisi de kullanılabilir bir roket ve uzay kapsülünden oluşuyor.

Alçak yörüngeye uzay turisti taşımak ve bilimsel deneyler gerçekleştirmek için tasarlanan roket ve uzay kapsülü, dün TSİ 17.36’da Texas’taki test alanından ateşlendi. New Shepard, ateşlemenin 45’inci sayesinde 5000 metre irtifaya ulaştı. Bu noktda, mürettebatı taşıyacak olan kapsül 2 saniye boyunca ‘kaçış motorunu’ ateşledi ve roketten yüzlerce metreye öteye ‘kaçtı.’

Ateşleme esnasında doğacak acil bir durumda kapsülün sağ salim yere ulaşabilmesini hedefleyen deneme, zorlu şartlarda başarıyla sonuçlandı. New Shepard’ın yükselişi esnasında kapsül kendini ateşleyerek aniden yön değiştirdi ve ardından alçalmaya başladı. TSİ 17.41’de ise kapsül paraşütleriyle planlandığı gibi yere yumuşak bir iniş yaptı.

Ateşleme ve iniş esnasında çekilen görüntüler, defalarca izlemeye değecek kadar etkileyici (51:00’dan itibaren izleyin):

Falcon 9’dan güçlü roket geliyor

Jeff Bezos, geçtiğimiz ay kaleme aldığı blog yazısında dün gerçekleştirilen testin çok daha zor geçeceğini, hatta roketin havaya uçabileceğini belirtmişti. Bezos, kapsülün kaçış motorunu ateşlediği anda roketin havaya uçacağını tahmin ediyordu.

Ancak ateşlemeden itibaren gözler önüne serilen görüntülerde tüm adımlar kusursuz ilerledi. New Shepard yükselişe devam ederken kapsül ayrıldı ve kapsülün paraşütleri açıldı. Roket, kısa süre sonra hız kesen motorunu ateşleyip iniş takımını açtı ve enfes bir iniş yaptı.

 

Blue Origin, dün yapılan denemeyle New Shepard roketinin beşinci ve son testini de tamamladı. Bezos, dört ateşlemeden de başarıyla çıkan roketin beşinciyi de sağ salim atlatması halinde ’emeklilik partisi düzenleyip müzeye koyacaklarını’ söylemişti.

New Shepard’ın ardından sahneye çıkacak roket ise 7 metre genişliğindeki New Glenn olacak. BE-4 motorlarında 1.1 milyon kg itiş gücü üreten New Glenn, yakıt olarak sıvılaştırılmış doğal gaz ve sıvı oksijen kullanıyor. Aynı motor, aynı zamanda United Launch Alliance (ULA) Vulcan roketinde kullanılacak.

İki farklı boyutta gelecek olan New Glenn’in iki kademelisi 82, üç kademelisi ise 95 metre boyunda olacak. Üç kademeli roket, alçak yörünge görevlerinde kullanılabilecek.

Bu özellikleri ile New Glenn SpaceX’in Falcon 9 roketinden daha güçlü. 1,5 milyon kg itiş gücüne sahip olacak Falcon Heavy’den ise küçük kalacak.

newglenn

NASA’nın gözünde yükselmeye devam ediyor

Uzay turizm firması olarak hayata geçen ancak uzay sanayisinin önemli bir elemanı haline gelen Blue Origin, NASA ile bağlarını da kuvvetlendiriyor. Blue Origin, 2010 yılında NASA’nın ticari mürettebat programına seçilmiş ve erken kaçış sistemi geliştirilmesi için 25,6 milyon dolar yardım almıştı. Programın kapsamı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ), kargo ve mürettebat taşımayı içeriyor.

Blue Origin, Haziran ayında ise alçak yörünge uçuşlarında teknoloji ve araştırma taşıma yükleri taşınması için NASA ile yeni bir anlaşmaya imza attı. NASA’nın aynı amaçla anlaşma imzaladğı diğer firmalar Virgin Galactic ve Masten Space Systems.