BM, Haiti’deki kolera salgınında rol oynadığını itiraf etti

0
2804
BM Haiti
BM Haiti

Birleşmiş Milletler (BM), nihayet, yaklaşık altı yıl önce başlayan ve binlerce insanı öldürerek neredeyse 800.000 insana bulaşan Haiti’deki kolera salgınında bir rolü olduğunu kabul etti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, geçen hafta ilk defa örgütün salgını başlatmaya karıştığını ve sorunu çözmek için “çok daha fazlasını yapması gerektiğini” itiraf etti.

Fakat The New York Times tarafından ele geçirilen gizli bir iç bildiri, işleri bir adım öteye taşıyarak, “Birleşmiş Milletlerin eylemleri olmasaydı salgının patlak vermeyecek olduğu” sonucuna varıyor.

Kolera, insan atığı ile geçen Vibrio cholerae sebebiyle oluyor. 2010’dan önce Haiti’de 100 yıldan fazla süredir bir kolera salgını olmamıştı fakat 2010’da hastalık Meille Nehri boyunca ortaya çıkmaya başlamıştı.

BM’nin özelliği yasalardan muaf olması

Tesadüfe bakın ki, 454 BM barışgücü askerinden oluşan bir grup, o sırada bir kolera salgınının ortasında olan Nepal’deki bir görevi yeni bitirip yakında bulunan bir üsse taşındıktan kısa bir sonra bunlar olmuştu.

Üssün atığı, nehrin bazı kısımlarına akıyordu ve bilim insanları o zamandan beri bunun, salgının tek muhtemel sebebi olduğunu iddia ediyorlardı.

Resmî rakamlara göre salgın en az 10.000 insanı öldürdü fakat bazı araştırmacılar rakamın çok daha yüksek olabileceğini söylüyor.

BM şimdiye kadar herhangi bir sorumluluk seviyesini asla kabul etmedi ve salgınla ilişkili olarak kendilerine açılan herhangi bir yasal işlemden muaf olmayı sürdürdü.

[bt_logo]