Salı, Haziran 25, 2024
More

  Boston Dynamics, Dört Ayaklı Robotu Spot’u 74,500 Dolara Satışa Çıkardı

  İnsansı robot alanında gösterdiği gelişim ile dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics, dört ayaklı Spot adlı robotunu her türlü şirket için 74,500 dolardan satışa sundu.

  Robot üreticisi Boston Dynamics ne zaman sosyal medyada Ar-Ge sürecine ait bir video paylaşsa, Skynet’in yükselişine tanık oluyor hissini yaşamıyor değiliz. Öte yandan insanlığın hizmetine sunulacak robotları geliştirmek için çaba gösteren şirketin dört ayaklı modeli Spot, artık ABD’deki her türlü firma tarafından satın alınabilecek.

  Spot’un taşıdığı el yakan fiyat etiketi, bir Tesla Model S ile eşit. Boston Dynamics ise yapacağınız alışverişin bu fiyata fazlasıyla değeceğine inanıyor. Dünyanın en gelişmiş robotu olarak ifade ettikleri Spot, merdivene tırmanması ve nehirleri aşması gerekmediği sürece sizinle her yere gelebilecek bir akıllı makine.

  Spot, ağırlı olarak askeri, savunma ve sanayi şirketleri için düşünülmüş bir robot. Ağır yükleri taşımaktan inşaat alanlarının 3D haritalarını çıkarmaya ve kıyıötesindeki petrol platformlarındaki arızaları tespit etmekten şüpheli paketleri kontrol etmeye kadar bulabileceğiniz en ideal yardımcı. Dahası, Spot’un yeni kullanım alanlarının arasında Covid-19 vakalarının tespiti de yer alıyor.

  The Verge’e açıklama yapan Boston Dynamics robotik mühendisi Zack Jackowski, “Spot’u ağırlıklı olarak bir insanın gitmek istemediği yerlere işi düşen endüstriyel ve ticari müşterilere satıyoruz” açıklamasında bulundu. Spot gibi bir robotu tercih eden şirketler genelde ya tehlikeli işleri ona yüklemek istiyor ya da çok sık gerçekleştirilmesi gereken (ve insanı delirten) kontrolleri onunla yapmayı amaçlıyor. Örnek olarak, bir fabrikanın belli noktalarına günde 40 defa uğrayıp rutin kontroller yapmak gösterilebilir.

  Spot’un taşıdığı kamera ve alıcılar. [Boston Dynamics]

  Müşteriler ilk önce denemeyi tercih ediyor

  Spot, ticari bir ürün olarak sunulması adına gerekli tüm yazılım ve donanım gereksinimlerine sahip. Boston Dynamics, en son güncellemeler ışığında otonom ve navigasyon özellikleri artırılan Spot 2.0’ın, müşterilerden gelecek geri bildirimler ışığında güncellenmeye devam edeceğini belirtti.

  [The Verge]

  Spot, satışa sunulduğu andan itibaren fazlasıyla talep görüyor. Müşterilerin bir kısmı direkt ödemeyi yapıp robotu teslim etmek isterken, bazıları da dijital ortamda robotu test etmeyi tercih ediyor. Özellikle pandemi nedeniyle uzun yolculuklar yapamayan alıcıların tercih ettiği yöntemde, Spot uzaktan kontrol ile Boston Dynamics’in tesislerinde potansiyel alıcılar tarafından test ediliyor. Kullanıcılar farklı kamera açılarından izleyebildikleri robotu üzerindeki çeşitli kameraları kontrol ederek yönlendiriyor ve bulundukları ortamın 3D haritasını çıkarabiliyor.

  Öyle görünüyor ki, yakın zamanda sanayi ve inşaat sektöründe “Spot operatörlüğü” adında yeni bir uzmanlık alanı daha belirecek.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler