“Çayı çok sıcak içmek gırtlak kanseri riskini artırıyor”

0
4228
cay kanser pixabay dijitalx 0032
cay kanser pixabay dijitalx 0032

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), gırtlak kanseri riskini ortadan kaldırmak için tiryakilerin çaylarını en ideal hangi sıcaklıkta yudumlamaları gerektiğini açıkladı.

Çay içmenin keyfine varmak için tiryakilerin farklı sıcaklıklar tercih ettiğini biliyoruz. Bugüne kadar araştırmacılar da çayın hangi sıcaklıkta içilmesinin en uygun olacağı konusunda kesin bir karara varamadı. Uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan son çalışma ise çay içmek için geçilmemesi gereken limiti belirledi.

Sıcak içecekler için “Goldilocks sınırını” belirleyen araştırmacılar, kanser riskinden uzak durmak için 60 derecenin üzerine çıkılmaması gerektiğini ifade etti. 50 dereceden itibaren sıcaklığı artan yüzeylere dokunmanın rahatsızlık verdiğine dikkat çeken araştırmacılar, ağzımıza alınacak sıcak içeceklerin de 60 derecede kalması gerektiğini belirtti.

Amerikan Kanser Topluluğu’ndan Farhad İslami, “Birçok insan sıcak içecekler içmeyi seviyor ancak çayınızı çok sıcak içmek gırtlak kanseri riskini artırıyor. Bu yüzden en mantıklısı içeceğiniz biraz soğuyuncaya kadar beklemek” ifadesini kullandı.

Sıcak içeceklerin kanser riskini artırdığına değinen birçok araştırma mevcut. Kesin olarak bilinmese de, gırtlağımızdaki hücreleri haşlamanın ana neden olduğu tahmin ediliyor.

Araştırmanın verileri İran’da toplandı

Geçmişten kalan birçok araştırmada görüşleri alınan çay tiryakileri kesin bir sıcaklık sunmaktan uzak kaldığı için DSÖ Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı geçilmemesi gereken sınırı 65 derece olarak belirlemişti.

Araştırmaları yeni veriler ile desteklemek için çay içme kültürünün güçlü ve maalesef gırtlak kanseri oranının da yüksek olduğu İran’ın Gülistan eyaletinde veri toplandı. Ek olarak, sonuçlar üzerinde etkisi olabilecek düşük derecede alkol ve tütün kullanımı da verilere eklendi (diğer araştırmalar ile).

2004’te başlayan çalışmada 50,000 üzerindeki katılımcıdan ne kadar sigara içtikleri, sosyo-ekonomik durumları ve çaylarının soğuması için ne kadar beklediklerine kadar birçok soru soruldu. Yıllar boyunca, katılımcıların sağlık durumu telefon görüşmeleri ile takip edildi.

Yapılan gözlemlerde ise araştırmacılar deneklere 75 derecede çay sundu ve bir yudum almalarını isteyerek tepkilerini ölçtü. Daha soğuk tercih edenlerden sıcaklık 5 derece düştüken sonra tekrar içmeleri istendi. Sonuçlar, biraz endişe verici olarak belirdi:

Günde 700 mililitreden daha az (yaklaşık 2 kupaya denk) çay içenlerin 60 derecenin üzerinde çaylarını yudumladığı görüldü. 60 derece ve üzerinin, daha soğuk içenlere oranla gırtlak kanseri riskini iki kat artırdığı belirtildi.

Mutlaka birkaç dakika bekleyin

Gırtlak kanseri, en çok görülen kanser türleri arasında sekizinci sırada yer alıyor. ABD 2019 verileri, gırtlak kanserinin erkeklerde 132’de bir, kadınlarda ise 455’te bir olduğunu gösteriyor.

Çin ve İran gibi ülkelerde ise gırtlak kanseri riski tütün tüketimi ve diyet türü gibi çeşitli faktörlerden dolayı daha yüksek. Nihayetinde, araştırmacıların elinde çok kesin sonuçlar olmasa da bir tavsiye şiddetle önem taşıyor:

Çayınızı içmeden önce birkaç dakika bekleyin.

İlginizi çekebilir:

Günde 100 bardak çay kemiklerini mahvetti