Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Ceres’in yüzeyinde piramit bulundu

  Dawn uzay aracı, cüce gezegen Ceres’in en detaylı fotoğraflarını elde etti. Fotoğraflar arasında piramit şeklinde bir dağ da var.

  NASA henüz Ceres’in yüzeyindeki parlak ışıkların kaynağını çözememişken, cüce gezegenin yüzeyinde 5 kilometre uzunluğunda piramit şeklinde bir dağ ortaya çıktı.

  Ceres’in yüzeyinden 4,400 kilometre yükseklikte çekilen en son fotoğraflar, 6 Haziran tarihinde elde edildi. NASA açıklamasında, piramit şeklindeki dağın Ceres’in genelde kraterle dolu yüzeyine kıyasla düz bir alanda yer aldığına belirtildi. Piksel başına 410 metrelik çözünürlüğe sahip fotoğraf, NASA tarafından ‘Ceres yüzeyindeki büyüleyici yapılardan bir diğeri’ olarak tanımlandı.

  Ceres’in piramit dağından önce bilim dünyasını fazlasıyla etkileyen ilk özelliği ise parlak noktaları. NASA, keşfedilen krater sayısıyla beraber artan parlak noktaların halen kaynağını çözemediklerini açıkladı.

  [NASA]
  [NASA]

  Dawn’ın baş mühendisi Chris Russell, en parlak olanı 90 kilometre genişliğinde bir kraterde yer alan noktaların ‘Güneş Sistemi’nde bugüne kadar benzeri görülmemiş yapılar olduğunu’ belirtti. Russell, ışığı yansıtma gücü bakımından patlak noktaların büyük olasılıkla buz olduğunu ancak meslektaşlarının tuz gibi diğer opsiyonlar üzerinde de durduğunu söyledi.

  Umalım ki parlak nesneler ve piramit uzaylıların işi olsun.

  Daha da yaklaşacak

  Dawn, 28 Haziran’da yörüngede yeniden alçalmaya başlayacak ve Ağustos’ta yerden 1,450 kilometre mesafede yeni konuma erişecek. Uzay aracının manevrasının uzun sürmesi, itiş gücü düşük olan iyon motor kullanması.

  Russell, çok daha yakından ve birçok açıdan görüntülenecek olan parlak noktaların ne olduğunu sonunda anlayacaklarından emin.

  Dawn, gaz devlerinin yer aldığı bölgeye açılan kapıyı temsil eden asteroit kuşağındaki iki dev asteroidi incelemek için Eylül 2007’de ateşlenmişti. İlk olarak Vesta’yı ziyaret eden Dawn, ardından asteroit kuşağının en büyük gök cismi Ceres’e ulaştı.

  Piramitlerden bahsetmişken Gize Piramitleri’nin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) çekilen görüntülerini de unutmayalım:

  Astronot Terry Virts, Gize Piramitleri'ni uzaydaki 200'üncü ve son gününde fotoğrafladı. [NASA]
  Astronot Terry Virts, Gize Piramitleri’ni uzaydaki 200’üncü ve son gününde fotoğrafladı. [NASA]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler