Çin, Ay’da bulunan tuhaf görünümlü maddenin yeni fotoğraflarını yayınladı

0
8688
cropped substance moon china yutu2
cropped substance moon china yutu2

Çin’in Yutu-2 keşif aracı, geçtiğimiz ay bir kraterin içinde tespit ettiği ve ne olduğu anlaşılmayan sıradışı görünümlü maddenin yeni fotoğraflarını gönderdi.

Ay’ın öteki yüzünde gerçekleştirilen ilk görev olan Chang’e 4’e bağlı Yutu-2 keşif aracı, geçtiğimiz ay tespit ettiği tuhaf materyale ait yeni fotoğraflar gönderdi. Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA), geçtiğimiz ay yapılan açıklamada “beklenmedik tespit üzerine Yutu-2’nin izlemesi gereken rotayı askı aldıklarını” belirtmiştir.

Yutu-2’yi kontrol eden ekip tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, keşif aracının karşısına çıkan kraterde yer alan maddeyi ve çevresindeki alanı gözler önüne seriyor.

CNSA tarafından yapılan açıklamada, ne olduğu bilinmeyen maddenin kraterin ortasında yer aldığı ve bu yüzden erişmenin çok güç olduğu belirtildi:

3UYDRUz6BFCPW3XSwNUiSZ 650 80
Gizemli madde kraterin ortasında yer alıyor. [CNSA]

Yutu-2 tarafından gönderilen fotoğraflar, keşif aracının önüne çıkan engellere çarpmasını önlemek için kullanılan “engel önleyici kamera” tarafından çekiliyor. Fotoğraflarda beliren yeşil ve kırmızı renkler ise Yutu-2’nin Görünür ve Yakın-Kızılötesi Spektrometresi’nden kaynaklanıyor.

[CNSA]

Doğru yer yanlış donanım

Space.com’a açıklama yapan NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Dan Moriarty, “Yutu-2 görüntülerindeki düşük çözünürlük ve maddenin üzereni örten renkli kesit nedeniyle söz konusu maddenin kimyasal bileşenlerini anlamanın çok güç olacağını” söyledi.

Yutu-2 görüntülerinde sınırlarını belirtilerek gösterilen materyalin daha parlak göründüğünü belirten Moriarty, buna rağmen fotoğraflardan gerçek parlaklığını tespit etmenin zor olduğunu belirtti. Chang’e 4’ün Ay’a özgü karanlık bazalt dolu bir kratere indiğine dikkat çeken Moriarty, “yukarıda kalan yerkabuğu materyalinin daha parlak olduğunu” not düştü.

Yutu-2’nin krater etrafındaki teker izlerini ve krateri gösteren fotoğraf. [CNSA]

Moriarty, spektrometre analizleri ve yüksek çözünürlüklü görüntüler ile ne olduğu bilinmeyen maddenin üzerinde daha iyi değerlendirlemeler yapılabileceğini belirtti.

Eğer Yutu-2 maddelerin kimyasal bileşenlerini anlamasını sağlayacak bir X-ray spektrometresi taşıyor olsaydı, kraterin içindeki maddenin yapısını inceleyebilirdi. Ancak robotik kolunda İsveç yapımı ASAN donanımını taşıyor. Donanım, güneş fırtınalarının Ay yüzeyi ile etkileşimini analiz etmek için geliştirildi.

Chang’e 4 ve Yutu-2 Ay’daki dokuzuncu günlerini 5 Eylül’de tamamladı. Aşırı soğuklardan etkilenmemek için uyku moduna geçen iki araç sırasıyla 22 ve 23 Eylül’de tekrar aktif olacak.

Yutu-2, 2 Ocak’ta yapılan tarihi inişten bu yana Von Karman kraterinde 285 metre mesafe kat etti.

[CNSA]
[CNSA]
[CNSA]

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2019/09/01/yutu-2-ayin-oteki-yuzunde-esrarengiz-bir-kesfe-imza-atti/
https://www.dijitalx.com/2019/04/28/cin-ayin-oteki-yuzune-ait-detayli-yeni-fotograflar-yayinladi/
https://www.dijitalx.com/2019/01/13/ayin-oteki-yuzunu-ortaya-cikaran-ilk-detayli-fotograf-ve-videolar/