Çin’in 3 Ağustos 2018 günü testini gerçekleştirdiği hipersonik uçak “Starry Sky-2″yle ilgili detaylar medyayla paylaşıldı. Nükleer füzeleri dünyadaki herhangi bir noktaya ses hızının 6 katı hızla gönderebilecek teknoloji başarıyla tamamlandı.

Pekin’de bulunan Çin Havacılık Aerodinamiği Akademisi (*China Academy of Aerospace Aerodynamics) tarafından geliştirilen teknoloji ilk denemesinde başarılı oldu. “Dalga sürücüsü” (*A waverider) olarak tanımlanan araç, kama şeklindeki yapısıyla kendi uçuşunun yarattığı kaldırma kuvvetiyle oluşan şok dalgalarını kullanarak “süpersonik kaldırma-sürükleme oranını”na ulaşıyor.

Katı yakıt roketi kullanan araç, 7.344 km/s (Mach 6) hıza ulaşabiliyor.Test sırasında 5,5 Mach hıza ulaşarak bunu 400 saniyenin üzerinde korumayı başaran araç, bu süratlerde gerçekleştirdiği ekstrem manevralarla başarısını katladı.

Benzer bir “dalga sürücüsü” ABD tarafından 2010-2013 yılları arasında Mach 6 hıza ulaşabilmek için tasarlanmıştı. Farklı bir tasarıma sahip Amerikan HTV-2 aracı Nisan 2010’da 24.480 km/s (Mach 20) hıza ulaşmayı başarmıştı. İnsan taşıyabilen en hızlı araç ise ulaştığı 3.470 km/s hız rekoruyla Rus MIG-25. Bugün bir Boeing 747-400 yolcu uçağı maksimum 988 km/s hıza ulaşabiliyor.

Çin’in gelişmiş silah programı ara vermeksizin devem ediyor

Savunma sanayi için geliştirilmeye devam edecek teknoloji için Pekin merkezli Askeri Analist Zhou Chenming şu açıklamalarda bulundu:

“Bu teknoloji nükleerden ziyade konvansiyonel savaş başlıklarını kullanmak için geliştiriliyor. Bu kabiliyetin kazandırılması için de hâlâ zamana ihtiyaç var. Tahmin ediyorum ki bu teknolojinin silahlandırılacak hale gelmesi 3-5 yılı bulabilir. Füzelerin takılmasının yanı sıra geliştirilecek askeri uygulamaların entegrasyonu da söz konusu olacaktır.”

 

Starry Sky-2 Çin’in ilk hipersonik uçağı değil. 2014’den beri geliştirilen teknolojide tasarım değişikliğine gidilerek ilk defa “dalga sürücüsü” formu üzerinde yoğunlaşıldı.

Yetkililer geliştirmelerin “süpersonik kaldırma-sürükleme oranını”nda iyileştirmelere gidilerek erken uyarı sistemiyle entegre şekilde çalışacak daha gelişmiş bir manevra kabileyeti üzerinde çalışılacak. Bunu silah başlıklarının takılması ve ek askeri uygulamaların eklenmesi izleyecek.

Rusya’nın hipersonik silahı Avangard 2020’de kullanıma hazır hale gelebilir

SOURCEGelecek Şimdi
Previous article“Dünya dışı medeniyetler hayatta kalabilmek için yıldız yakalamak zorunda”
Next articleBeklenen Karma Gerçeklik Gözlüğü “Magic Leap One” Satışa Çıktı
Supugti Mupugti
2011 yılında THY'nin Rio de Janeiro-İstanbul seferiyle Türkiye'ye göç eden Supugti, o yıldan bu yana kodlama alanında kendini geliştiriyor. Gündüzleri mağarasında video oyun oynamaktan hoşlanan Supugti, gece yarısından sonra insan beyni yemekle meşgul oluyor. DijitalX'te basın bültenlerini ve içerik anlaşması kapsamındaki yazıları girmekten sorumludur.