Çin’de 5G teknolojisiyle 3,000 km uzaklıktaki hastaya beyin ameliyatı yapıldı

0
5908
china brain operation dijitalx 043
china brain operation dijitalx 043

Çin’de 5G teknolojisi kullanılarak 3000 km uzaklıkta bulunan bir Parkinson hastasına beyin ameliyatı yapıldı.

5G teknolojisi daha günlük kullanımda hayatımıza girmedi ama şimdiden heyecan verici gelişmelere tanıklık ediyoruz. Çin’de daha önce 5G ile uzaktan test amaçlı yapılan ameliyat haberini duymuştuk. Bu sefer de bir ilk gerçekleştirildi ve bir Parkinson hastasına 3000 km mesafeden ameliyatla Derin Beyin Stimülasyonu implantı yerleştirildi.

Ameliyat Çin PLA General Hastanesi (PLAGH), Çin devlet telekomünikasyon şirketi China Mobile ve Huawei 5G teknolojisinin desteğiyle gerçekleştirildi.

Operasyonu yapan doktor, Çin’in Hainan eyaletinde bulunan Sanya City‘deyken, hastası 3000 km uzaklıktaki başkent Pekin’deydi. Doktor Ling Zhipei, Pekin ve Hainan arasında dönüşümlü çalıştığını belirtiyor. Doktor Zhipei, Hainan’da bulunduğu sırada bir parkinson hastasının acil operasyon ihtiyacı doğuyor ama hasta Hainan’a uçamıyor. Bunun üzerine ekip 5G teknolojisi kullanarak ameliyatı uzaktan yapmaya karar veriyor.

Doktor Ling Zhipei önderliğinde gerçekleştirilen operasyon 3 saat sürdü. 5G teknolojisinin düşük gecikme hızı sayesinde çok hassas dokunuşlarla, bilgisayar üzerinden DBS implantı hastanın beynine yerleştiriliyor.

Doktor Ling Zhipei 5G teknolojisiyle ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor:

Daha önce 4G’de video görüntüsünde ve uzaktan kumanda komutlarında gecikmeler yaşıyorduk. 5G bu sorunları çözdü ve artık uzak mesafeden gerçek zamanlı operasyonlar mümkün hale geldi.”

Ling’e göre yakın gelecekte işinin uzmanı doktorlar ulaşılması zor alanlarda, gerekli ameliyatları çok kolaylıkla uzaktan gerçekleştirebilecekler.

Parkinson hastalığını tamamen ortadan kaldıran bir tedavi yöntemi henüz mevcut değil. Ancak DBS implantı bazı hastaların tedavisinde önemli gelişme sağlayabiliyor, hayat kalitesini yükseltiyor. Bu tarihi ameliyattan çıkan hasta da şimdilik kendini gayet iyi hissettiğini söylüyor.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.