Çin’in BSN başkanı, Bitcoin’i Ponzi olarak gördüğünü açıkladı

0
4496
bitcoin blok zinciri sanalpara dijitalx pixabay
bitcoin blok zinciri sanalpara dijitalx pixabay

Çin’in BSN başkanı Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, USDT ve USDC gibi stabil paraların düzgün bir şekilde denetlenmesi ve düzenlenmesi durumunda potansiyeli olduğunu fakat Bitcoin’in her durumda bir “Ponzi şeması” olduğunu söyledi.

Çin hükümeti bu yıl kripto para piyasalarındaki büyük düşüşü kutlamaya devam ederken yerel bir blok zinciri uzmanıysa kriptoyu bir Ponzi şeması olarak nitelendirdi.

Çin’in Blockchain Service Network (BSN) adlı blok zinciri projesinin geliştirilmesinde yer alan teknoloji firması Red Date Technology’nin CEO’su Yifan He, çeşitli kripto para birimlerini ve bunların sözde Ponzi benzeri doğasını anlatan yeni bir makale kaleme aldı.

Yerel gazete The People’s Daily’de Pazar günü yayınlanan makale, özel kripto para birimlerine “insanlık tarihinin en büyük Ponzi şeması” olarak atıfta bulunuyor.

Yazar, şu anda Luna Classic (LUNC) olarak bildiğimiz yerel token Terra (LUNA) ile Terra ağının çöküşünden ve algoritmik TerraUSD Classic (UST) stabilcoinin 1:1 sabit değerini ABD dolarına karşı koruyamamasından bahsetti. Ayrıca, X-to-earn olarak bilinen ve giderek daha popüler hale gelen sanal para birimi kavramını yani yürü-kazan veya oyna-kazan projelerine atıfta bulunarak eleştirdi ve modeli “oltalama stratejisi” olarak nitelendirdi.

Bitcoin ve Çin

BSN başkanı, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve efsanevi yatırımcı Warren Buffett tarafından Bitcoin (BTC) hakkında yapılan eleştirilerden de bahsetti.

“Şu anda, Bitcoin de dahil olmak üzere düzenlemeye tabi olmayan tüm kripto para birimleri, bana göre birer Ponzi şemaları, sadece piyasa değerlerine ve kullanıcı sayısına göre farklı risk seviyeleri bulunuyor”

BSN başkanı, şimdiye kadar herhangi bir kripto para cüzdanına veya ilgili varlığa sahip olmadığını ekledi: “Onlara dokunmuyorum ve gelecekte düzenlenseler bile onlara dokunmayacağım çünkü bunların herhangi bir değeri olduğunu düşünmüyorum. ”

He’ye göre, BTC’yi yasal para birimi olarak kabul etmeyi seçen El Salvador gibi hükümetler “temel finansman eğitimine ciddi şekilde ihtiyaç duyuyor”. Yönetici Cointelegraph’a, “Asıl niyetleri devlete ait kripto ticaret platformları kurmak ve vatandaşlarını dolandırmak değilse, o zaman tüm ülkelerini riske atıyorlar” dedi.

BSN başkanı, Bitcoin ve diğer birçok kripto projesini eleştirirken, kripto pazarının bir kısmının düzgün bir şekilde denetlendiğinde işe yarayabileceğine hala inanıyor. BSN başkanı, Tether (USDT) ve Circle’ın USD Coin’i (USDC) gibi nakit destekli sabit paraların Ponzi benzeri planlar olarak görülmemesi gerektiğini söyledi:

“USDC veya USDT, spekülatif varlıklar değil, ödemeyle ilgili para birimleridir. Tamamen denetim altında olduğunda işe yarayabilirler. ”

Yönetici, bir zamanlar stabilcoin ödemelerini 2021 itibariyle BSN’ye entegre etmeyi planlamıştı. Çin’in kripto düşmanlığı nedeniyle plan sonunda rafa kaldırılmıştı.

Çin hükümetinin sektördeki birden fazla yasağını haklı çıkarmak için devam eden kripto piyasası çöküşünden ve bunun insanlarda yarattığı korkudan faydalanıyor. En son koordineli yasak Eylül 2021’de yürürlüğe girdi ve birden fazla Çinli yetkili ülkedeki her türlü kripto işlemini yasaklamak için harekete geçti.

Tüm çabalara rağmen Çin, dünya çapında baskın bir Bitcoin madenciliği tedarikçisi olmaya devam etti. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi verilerine göre Çin, Ocak 2022 itibariyle ABD’den sonra ikinci en büyük BTC madenciliği hash oranı üreticisiydi.