Commodore 64 oyunları ‘PET’ ile geri dönüyor

0
3463
c64 PET
c64 PET

PC’lerin yükselişinden önce video oyun dünyasının efsanesi olan C64, Commodore PET ile yeniden hayata dönecek.

Intel 386 PC hayatımıza girmeden önceki yıllarda bağımlılığımız olan Commodore 64, fiziksel olarak değil ancak oyunlarıyla geri dönüyor.

Adını 1970’lerde üretilen Commodore PET bilgisayarından alan akıllı telefon, 1994’te iflas eden firmanın tarihe gömdüğü oyunları tekrar oynama şansı sunacak. Commodore logosu taşıyan PET, C64 oyunlarının yanı sıra Amiga oyunlarına da uyumlu olacak standart ROM (sadece okunabilir bellek) içeren bir Android phablet.

The Next Web’in verdiği bilgiye göre, PET Commodore projesinin başında yer alan iki İtalyan girişimci, cihazın marka adı hakkını 38 ülkede tescilledi. Phabletin, Avrupa genelinde bu hafta içinde satışa sunulması bekleniyor.

PET Commodore’un teknik özellikleri:

– 5,5 inç Full HD IPS ekran,

– 1,7 GHz MEdiatek 64-bit sekiz çekirdekli (octacore) işlemci,

– ARM Mali T760 GPU (grafik işlemci birimi),

– 3,000 mAh batarya,

– Arka panelde 13; ön panelde 8 MP kamera.

– Çift SIM kartı uyumlu

– MicroSD ile bellek 64 GB’a kadar artırılabiliyor.

– 4G uyumlu.

c64_PET02

PET Commodore’un 16 GB versiyonu 300, 32 GB modeli ise 365 dolardan satışa sunulacak.

Wired’da yer alan bilgiye göre, phablet VICE C64 ve Uae4All2-SDL Amiga emülatörlerinin özelleştirilmiş versiyonlarıyla sunulacak ve 1980’lerin en iyi oyunlarını oynama şansı sunacak.

https://youtu.be/1lgef28XVPc

Türkiye’ye ne zaman gelecek belirsiz

İlk olarak İtalya, Fransa, Almanya ve Polonya’da satışa sunulacak PET Commodore, beyaz, siyah veya bej olmak üzere üç renk seçeneğine sahip olacak.

İlerleyen tarihlerde diğer Avrupa ülkelerinde ve ABD’de satışa sunulacak PET, Türkiye’ye ne zaman gelecek belirsiz ancak internetten sipariş imkanlarını hemen gözden geçirmeye başlamak iyi bir opsiyon olabilir.