Curiosity fotoğrafında beliren ‘kadın’

0
5057
nasa mars curi0002
nasa mars curi0002

Yaz aylarında patlama yapan UFO ve Marslı gözlemlerine bir yenisi eklendi. Curiosity’nin çektiği fotoğraflarda kadın siluetine benzeyen bir figür bulundu.

UFO takipçilerinin üstün gözlem yeteneği, Mars’ta bir kez daha ‘Dünya dışı bir varlığa işaret ettiği’ düşünülen bir izin tespit edilmesini sağladı. Yaz aylarında sayıları giderek artan tespitlerin nasıl yapıldığına baktığımızda, inandırıcılıkları konusunda da şüpheye düşmemek elde değil.

Çaba gerektiren ve bence takdire değer çalışmalar sonucu, amatör araştırmacılar NASA başta olmak üzere birçok uzay ajansının arşivlerini didik didik ediyor. Hatta yüzlerce, binlerce fotoğrafı yüzlerce kat büyütüp inceliyor, saatler süren video çekimlerini baştan sona izliyorlar.

Kamuoyundan bilgi saklandığı motivasyonuyla yapılan çalışmalar kesin bir sonuç ortaya koymasa da sorgulama ruhunu güçlendiriyor ve uzay keşiflerine farklı bir açıdan bakmayı sağlıyor. Yapılan bazı gözlemler dikkat çekici bulgular sunsa da, tamamen göz yanılması olarak tanımladığımız ‘pareidolia’ örnekleri de çok fazla.

Gördüğümüz cisimleri anlamlar yükleme yeteneğinin en son örneği yine Mars’tan geldi. UFO araştırmacılarının arşiv araştırmaları, bu sefer Curiosity’nin 31 Mayıs günü çektiği fotoğraflarda bir kadın ve yeraltına açılan Mars evleri iddiasını ortaya attı.

[NASA]
[NASA]
Konu fazlasıyla ilgisini çeken Cnet yazarı Eric Mack, Mars keşifleriyle ilgili basını bilgilendirmekle görevli olan NASA yetkilisi Guy Webster’a fotoğraf hakkındaki iddiayı sormuş.

NASA’nın Jet İtiş Gücü Laboratuvarı’ndaki (JPL) Curiosity ekibiyle çalışan Webster, ‘Mars kadınından haberdar olmadığını ama her gün benzer sorularla karşılaştıklarını, bu tür fotoğraflarda kaya ve diğer yapıları başka bir şekle büründürmenin çok kolay olduğunu’ söylemiş.

Mars’ın hayalet kadını

Fotoğraflar bir araya getirilerek hazırlanan videoda, bir kadın siluetini andıran figür olduğu gerçek. Çizimle, kolları ve diğer hatları da tamamlanarak insan haline sokulabiliyor.

Videoda ayrıca kadının solunda ve üzerinde kalan iki kapak benzeri kayaya dikkat çekiliyor. Kayaların, Riddick Chronicles veya Mad Max’te olduğu gibi, çöl gezegenlerde sıcaktan korunmayı sağlayacak yeraltı evlerine girişleri temsil ettiği ileri sürülüyor. Dahası, iki kaya arasında yerde beyaz şeritler var; ayrıca kadının hemen sağındaki kayanın üzerinde çizimler bulunuyor…

Göz atmak isterseniz Curiosity’nin 31 Mayıs’ta çektiği tüm fotoğraflar burada: http://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=#/?slide=1001

Kadın ve etrafındaki yapıları gösteren fotoğraf ise burada: http://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?rawid=NRB_486375691EDR_F0481570NCAM00322M_&s=1001

İlk dikkat çekecek detay, fotoğrafın sağ alt köşesinde yer alan Curiosity’nin tekeri. Ölçek belli olmasa da, bir araba büyüklüğündeki keşif robotunun sözde kadın figüründen çok uzak olmadığı belli oluyor. Bu durumda, kadının ve sözde yeraltı evlerinin boyutu konusunda soru işareti doğuyor.

Son olarak videoya göz atıp değerlendirme yapabilirsiniz:

Kadın figürü aslen nedir bilinmez ama Webster’ın konu hakkında ikinci bir açıklama yapmayacağı kesin.