Pazar, Haziran 23, 2024
More

  Curiosity’den 1.8 milyar piksellik en yüksek çözünürlüklü Mars panoraması

  Mars’taki sekizinci yılına yaklaşan keşif aracı Curiosity, Kızıl Gezegen’e ait en yüksek çözünürlüklü panoramayı elde etti. Fotoğraf, 1.8 milyar piksel çözünürlüğe sahip.

  Curiosity tarafından 2019 Şükran Günü tatilinde çekilen 1,000 fotoğrafın bir araya getirilmesi ile oluşturulan fotoğraf, Mars’ın bilinen en yüksek çözünürlüklü panoramasını temsil ediyor. Curiosity’nin Mast Kamerası’na (Mastcam) ait telefoto lensi panorama için kullanılırken, orta açılı lensi ise keşif robotunun güvertesini ve robotik kolunu içeren 650 milyon piksellik görüntüyü elde etti.

  NASA's Curiosity rover
  [NASA/JPL-Caltech/MSSS]
  [NASA/JPL-Caltech/MSSS]

  Her iki panoramada yer alan manzara, Curiosity’nin sekiz yıla yakın süredir eteklerinde keşif yaptığı Sharp Dağı’nın “Glen Torridon” adı verilen noktasını gösteriyor. Her iki panoramanın fotoğrafları, Curiosity ekibinin Şükran Günü tatilinde olduğu 24 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında çekildi. Curiosity’nin fotoğraf çekim süreci günde 6,5 saat olmak üzere dört gün sürdü. Öncesinde, tatile çıkmaya hazırlanan Mastcam mühendisleri Curiosity’nin fotoğraflayacağı noktaların listesini hazırladı ve fotoğrafların çözünürlüğünden emin olmak için ayarlamalar yaptı. Gün ışığının istenen miktarda olması için çekimler her gün yerel Mars saati ile öğlen ve öğleden sonra 2 arasına kondu.

  Curiosity ekibinde yer alan Ashwin Vasavada, “İlk kez görev esnasında belli bir süreyi 360 derecelik panorama oluşturmak için harcadıklarını” belirtti.

  Mars yüzeyine ait binlerce yüksek çözünürlüklü fotoğraf çeken Curiosity, 1.3 milyar piksellik ilk panoramasını 2013 yılında Mastcam kameraları ile hazırlamıştı. Keşif aracının siyah-beyaz görüntüsünü ise Navigasyon Kameraları (Navcams) çekmişti. Görüntü uzmanları, çekilen fotoğrafları tek tek birleştirerek ilk önce mozaikler oluşturuyor, ardından bu parçaları birleştirerek tek ve muntazam bir görüntü elde ediyorlar.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler