DARPA, drone’ları havada yakalamak için mobil vinç geliştirdi

0
3323

Şurası kesin ki, ABD geleceğin savaşlarında drone’ları birinci plana taşımayı amaçlıyor. Daha genel kapsamda söylersek, otonom savaş araçları insanların yerini almaya başlayacak. Bu tür bir stratejinin getireceği faydaların yanında güvenlik riskleri de doğacak ancak, ABD’nin drone planından sapacağını hiç sanmıyorum.

Kısa süre önce tanıtılan yarı-otonom mikro-drone sürüsünün ardından, şimdi de büyük keşif ve saldırı drone’larının her türlü ortamda gökyüzüne ateşlenmesini ve tekrar havada yakalanmasını sağlayan sistem ortaya çıktı.

DARPA’nın ‘SideArm’ adıyla duyurduğu projenin amacı, özellikle arazide drone’lar için güvenli bir iniş sistemi sağlamak. DARPA tarafından yayımlanan videoda, sistemin mobil bir vinçten oluştuğu görülüyor. Uçak gemilerindeki inişe benzer şekilde, drone vincin altından geçerken kuyruğu ip tarafından yakalanıyor ve sonra yukarı çekiliyor.

ABD Ordusu’na yeni aksesuar

Aurora Flight Sciences firması tarafından geliştirilen ve sonrasında modifiye edilen sisteme ait videoda, Lockheed Martin’e ait bir drone’un farklı ateşleme ve yakalanma simülasyonları yer alıyor. SideArm, katapult sistemiyle drone’u bir uçak gemisinden, bombardıman uçağından veya APC (zırhlı personel taşıyıcı) üzerinden ateşleyebilecek. Ağırlıklı olarak keşif için kullanılacağı akla gelen drone’lar ardından ray ve ağ mekanizması tarafından tutularak durdurulacak.

Bir konteynıra sığacak büyüklükte olan sistem yakın zamanda C-130 askeri kargo uçağı veya CH-47 helikopterlerinin akseuarı olarak belirebilir. İnsan kontrollü olacağı muhtemel drone’ların keşif ve gözlem gücünü ciddi ölçüce artıracağı kesin.