Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  DARPA “Mikrorobot Olimpiyatları” İçin Böcek Boyutlu Robotların Peşinde

  DARPA*, “Mikrorobot Olimpiyatları”na katılmak üzere santimetrelik robotlar arıyor. Güç, hız ve çeviklik gibi gerçek olimpiyatlarda öne çıkan kriterlerde yarışacak robotlar seçilmesi halinde SHRIMP‘e dahil edilerek geliştirilecek.

  Amerikan ordusu tarafından kullanılmak üzere, yeni teknolojiler üretmekle sorumlu DARPA’nın kısa menzilli mikrorobotlarla hedeflediği, insanlarca ulaşılması mümkün olmayan, kısıtlı veya tehlikeli yerlere erişmek olacak. Seçilmeye hak kazanan projeler SHRIMP** adlı platforma dahil edilerek çok yönlü geliştirme programına girecekler.

  Enerji Problemi

  SHRIMP’e kabul edilen mikrobotlar için en önemli Ar-Ge çalışması enerji odaklı olacak. Mikrobotların enerji ihtiyaçları için yeni malzemelere yapılacak yatırımlarla yeni çözümler araştırılıp, performans konusunda da geliştirmeler hedeflenecek.

  12 gram ağırlığında ama 24 kilo kaldırabiliyor

  Robo-limpik Özellikler

  Standart robotlar için öne çıkan spor dalları arasında uzun atlama, halter ve atıcılık yer alıyor. Yani arkaplanda savaş gereklilikleri için bir robotun ne kadar yukarı ve ileri zıplayabileceği, ne kadar ağırlık kaldırabileceği ve bir nesneyi ne kadar uzağa atabileceği ön plana çıkıyor.

  Mikrorobotlarda ise bu hedefler değişiyor. Dikey tırmanış, engelli koşu ve biatlon (*kayaklı koşu ve tüfek atışı) böcek büyüklüğündeki mikrorobotlardan beklenenler arasında.

  Kendiliğinden kurulan robotlara ilk adım: M-blocks

  Robo-limpiyatlarla asıl hedeflenen eski hantal bilgisayarlara benzetilebilecek günümüzün “yeni robot teknolojisi”nin, küçülerek cep telefonu boyutlarına ulaşan günümüz bilgisayar teknolojisi gibi mikrorobotları da geliştirmeye şimdiden başlamak. Boyutlarıyla yapabilecekleri ilginç olduğu kadar korkutucu da olabilecek mikrobotların, bir böcekten farkı kalmayacak evrimsel sürecinde, kendine verilen görevleri doğal bir kamuflaj eşliğinde gerçekleştirmesi mümkün olacak.

  Benzer bir konu ünlü İngiliz dizisi Black Mirror (*Kara Ayna)ın 3. sezon 6. bölümü “Hated in the Nation” (*Millette Nefret)da da incelenmişti. Bölümde, lazerle enerji alıp, kablosuz olarak kontrol edilen robot sinekler farklı amaçlar için kullanılmıştı.

  https://youtu.be/SAJfyDTTHE4

  *DARPA: The Defense Advanced Research Projects Agency 
  (Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı).
  **SHRIMP: Short-Range Independent Microrobotic Platforms 
  (Kısa Menzilli Bağımsız Mikrobobot Platformları).

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler