DigiLens kaskları motorculara arttırılmış gerçeklik sunuyor

0
3202
digilns 1
digilns 1

Microsoft’un kullanıcılarına oldukları yerde kullanım şansı tanıyan arttırılmış gerçeklik aleti HoloLens’ten sonra şimdi de DigiLens adındaki firma bir çeşit mobil arttırılmış gerçeklik aletini tanıttı ve çok yakında motorcuların bu kask ile yollarda seyahat edebileceğini söyledi.

İlk bakışta aletin büyük lens kısımını düşünmeden basit bir tanımlama yapmak istersek, motorcu kaskları için Google Glass diyebiliriz.

diglns-2

DigiLens aleti, sürücünün kaskına tam olarak gözünün ön tarafına manyetik olarak tutturuluyor. Sürüş süresince, kullanıcısına trafik işaretleri, yakıt kullanımı, hız ve motor fonksiyonları gibi bilgileri gerçek zamanlı olarak güncel bir şekilde bildiriyor. Ayrıca dış dünya bilgileri ve trafik ile yolların 360 derecelik bir açıyla görünümü lense ve oradan da sürücüye aktarılıyor. Bu yeteneklerinin yanında ayrıca önceden belirlenen adreslere giderken dönüşlere gelmeden önce beliren oklar yardımıyla yolunuzu kolay bir şekilde buluyorsunuz.

diglns-3

Şimdilik kaskın 2017 yılına kadar piyasalarda olmayacağı biliniyor bu nedenle fiyatı da henüz açıklanmış değil. Kafa üstü göstergeleri (HUD-Heads Up Display) teknolojisi geçtiğimiz günlerde Las Vegas’ta düzenlenen CES (Tüketic Elektroniği Şovu) fuarında BMW Motorrad motor simülasyonu ile ilk defa sahne aldı ve çektiği ilgiye bakacak olursak yakın gelecekte motor dünyasında büyük etki yaratacak.