Doğal felaketlere fütürist çözüm: Yüzen şehirler

0
5845
floating city
floating city

Küresel ısınma tehdidinin her geçen gün artması Birleşmiş Milletleri yeni fikirler geliştirmeye yönlendiriyor. Bunlardan biri de yüzen şehirler.

Birleşmiş Milletler “Oceanix City” adını verdikleri konsept yüzen şehir tasarımını paylaştı. Danimarka merkezli mimarlık ofisi Bjarke Ingels Group ve yüzen şehirler üzerine uzmanlaşan Oceanix‘in ortak projesi çevre dostu, sürdürülebilir ve güvenli bir gelecek tasarımı olarak öne çıkıyor.

“Oceanix City” yüzen şehri deniz üzerine yerleşen altıgen platformlardan oluşuyor. Bir araya gelen platformlar 10.000 insanın yaşayabileceği kendi kendine yetebilecek sürdürülebilir kaynaklara sahip bir yüzen şehir oluşturuyor. Şehir kendi enerjisini, suyunu ve gıdasını üretebiliyor.

Altıgenler mimaride en verimli şekillerden biri olarak kabul edilir. Altıgen tasarımlar sayesinde mimarlar malzeme kullanımını en aza indirebilir.

Şehirde geleneksel otomobiller yer almayacak ancak sürücüsüz otomobiller değerlendiriliyor. Dronelarla teslimatların sağlanması da değerlendirme aşamasında.

Şehrin sıradışı tasarımı her tür sel, tsunami ve en güçlü kasırgalara karşı dayanıklı olmasını sağlıyor. Küresel ısınmanın bu tür felaketlerin sıklığını artırması beklendiği için bu nokta özellikle vurgulanıyor.

Geleceğin şehir konseptleri pek çok kez karşımıza çıkıyor ama pek çoğu tasarımdan öteye geçemiyor. Ne var ki uluslararası bir proje olarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Şehirleşme Programı Habitat tarafından desteklendiği için, Oceanix City ve benzeri yüzen şehirler gerçeğe dönüşmeye başlayabilir.

Birleşmiş Milletler Habitat programı direktörü Maimunah Mohd Sharif; MIT(Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ve The Explorers Club (Kaşifler Kulübü) ile ortaklaşa çalışarak New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin hemen yanında yer alan East River’da (Doğu Nehri), yüzen şehrin bir prototipini hayata geçireceklerini belirtiyor.

Bu yazının orijinali Ozan Onat imzası ile Gelecek Şimdi sayfasında yayımlanmıştır.