Dünya dışı yaşama işaret ettiği düşünülen 10 antik yapı

0
14558
nazca 21
nazca 21

Dünyamız, birçok farklı bölgesinde birçok esrarengiz yapı barındırıyor. Tarihin değişik dönemlerine ait bu yapılar, akıp giden günlük hayatlarımızda binlerce yıldan bu yana sakladıkları bilgileri koruyor. Deşifre edilmeleri halinde modern insanın geçmişi, hatta Güneş Sistemi’nin tarihi hakkında birçok bilgi sunabilecek yapıları anlamakta halen çok zorlanıyoruz.

Yüzyıllardır incelenen Giza Piramitleri, halen modern teknolojinin açıklayamadığı bilgilere sahip. Büyük Piramit ve benzeri antik yapıların nasıl inşa edildiğini ve ne için kullanıldığını halen tam olarak bilmememiz, aklımıza Dünya dışı yaşamı da getiriyor. Binlerce yıl önce buradalar mıydı? Yoksa insanlık belli dönemlerde bugün bile sahip olmadığımız teknolojileri kendisine sunan akıllı varlıklardan yardım mı aldı?

Yukarıdaki soruların cevabını kesin olarak verebilmemiz çok zor. Ancak Dünya dışı varlıkların Dünya’nın geçmişinde yer aldığını düşünenler de az değil. Bu noktada önemli olan, inanmak istediğimiz doğrultuda değil ancak doğru bilginin ışığında değerlendirmeler yapmak. Bunu başarırsak, gezegenimizin geçmişini daha iyi anlayabiliriz.

1Sacsayhuamán

nazca 10

İnka uygarlığının eski başkenti Cusco’nun dışında, Peru Andları üzerinde Sacsayhuamán (Saksaywaman) adı verilen bir kale yükseliyor. Devasa taşların muntazam bir şekilde bir araya getirildiği Sacsayhuamán, insanların yıldızlararası ziyaretçilerden yardım aldığı düşüncesini tetikleyen yapılardan biri.

Sacsayhuamán, birçok esrarengiz yapıda rastlanan bir özelliğe sahip. Her biri neredeyse 4 metre uzunluğunda ve 360 ton ağırlığında olan kayaların nasıl 35 kilometre taşındığı ve mükemmel bir hiza ile kaldırılıp yerine konduğu bilinmiyor. Birçok antik uygarlık gibi takvimini yıldızların hareketine göre belirleyen İnka uygarlığının yaşadığı doğa ile harika uyumunu gösteren Sacsayhuamán (Kraliyet Kartalı anlamına geliyor) M.Ö 1438-1471 yılları arasında yaşamış olan Pachacuti döneminde inşa edildi.

Bilimin sunduğu açıklama, Sacsayhuamán inşasında 20,000 insanın çalıştığı. 10,000 kişilik iki grubun döngü halinde çalıştığı tahmin edilen antik projede, altı bin işçi kayaları çıkarmak ve taşımakla, dört bir tanesi ise yerleştirilecekleri çukurları kazmakla ilgileniyordu. Bu kadar fazla insanın muhtemelen oldukça ilkel aletlerle çalıştığı bir yapının mükemmel olmasını sağlayan faktörler neydi peki?