Dünya Ticaret Merkezi’nde Tarihe Geçmiş Dört İkonik Gösteri

0
33915
567487578957895789
567487578957895789

İkiz Kuleler, Amerikan kültüründe her zaman kelimenin tam anlamıyla devasa yapılar olarak görünmüştür. 1973’te tamamlandıktan sonra bu New York City gökdelenleri, kısaca dünyanın en yüksek iki binasıydı (417 metre olup Empire State Binası’ndan daha uzun) ve 11 Eylül 2001’deki korkunç yıkıma kadar, bu baş döndürücü kuleler dünyadaki akrobasi maceracılarına ilham vermek adına bazı ikonik gösterilere ışık tutmuştu.

Diğer maceracıların cesaret başarısı göstermelerini hayal etmeye başlaması uzun sürmedi ve: Ağustos 1974’te, inşaatın bitmesinden sonraki yıl Fransız ip cambazı Philippe Petit, ikiz kuleler arasındaki çelik kablo üzerinde sekiz kez yürüdü ve yüzyılın en artistik suçunu işleyen insan olarak tarihe geçti.

2018’de kendisine neden böyle bir şeyi yaptığı sorusu karşısında şok olduğunu belirtmiş ve devamını şöyle getirmişti:

“Nedenini hiç düşünmemiştim. Bunu yaptım çünkü ben bir ip cambazıyım ve İkiz Kulelere aşık olmuştum. İlham verici, şiirsel, akılda kalıcı bir şey yapmak istedim.… İngilizcem o zamanlar çok kötüydü, bu yüzden şu tek satırlık yazıyı bulmuştum: “Neden? Çünkü üç portakal gördüğümde hokkabazlık yapıyorum ve iki kule gördüğümde yürüyorum.”

Petit gibi diğer maceracılar da bir merak duygusuyla hareket ediyordu. Diğerlerinin aklında da buna benzer düşünceler olabilirdi. Şimdi en unutulmaz dört Dünya Ticaret Merkezi gösterisine kısaca bir göz atalım:

Philippe Petit

Ağustos 1974’te, 24 yaşındayken o ve arkadaşları gizlice Dünya Ticaret Merkezi’nin iki kulesine asılmış, yüksek bir ip üzerinde kararlı yürüyüşü için yerçekimine göğüs gerdiler. Dans etti, yaslandı ve diz çöktü, görünüşe göre kendi potansiyel ölümüyle ilgilenmiyordu – bu eğlence ve cesaret şovu sonrasında iki büyük filme ilham vermişti: 2008 belgeseli ‘Man on Wire’ ve 2015 yapımı ‘The Walk/Tehlikeli Yürüyüş’. Petit, CBS New York’a şunları aktarmıştı; “Bir an sadece yalnızlık vardı. Kendi dünyama çekilmiştim adeta – yarı insan, yarı kuş.”

Owen J. Quinn

Temmuz 1975’te Petit’in hava akrobasisinden yaklaşık bir yıl sonra Bronx’lu Owen J. Quinn, Dünya Ticaret Merkezi’nden paraşütle atlayan ilk kişi oldu. Vietnam gazisi daha önce binanın inşaatında çalışmıştı, bu yüzden kulelerin tasarımına yakından aşinaydı – ve bir kule modelini gözetlemek onu ünlü atılımını yapmaya ikna etmişti. 34 yaşındayken güvenlik görevlisi kılığına girdi ve Kuzey Kulesi’nin 110. katına kadar gizlice ilerleyerek paraşütünü bir spor çantası içinde aletlerin altına sıkıştırdı.

Atlama sırasında, ofis çalışanları bir intihara girişimine tanık olduklarını sandılar ve tek drama bu değildi: İki dakikalık düşüşünden sonra polis tarafından karşılandı ve izinsiz giriş, düzensiz davranış ve pervasızca tehlikeye atılmakla suçlandı – bu suçlamalar daha sonra mahkemeye çıktıktan sonra reddedildi.

George Willig

Sıradan bir dağcı olan George Willig, Dünya Ticaret Merkezi’ni ölçekleme deneyimine sahipti. Profesyonel bir oyuncak üreticisi olarak, Güney Kule’nin kuzeydoğu köşesindeki cam yıkayıcıların rayına asmak için kullanılan bir cihaz icat edecek yaratıcılığa da sahipti. Quinn’in paraşüt yolculuğundan iki yıl sonra Mayıs 1977’de 28 yaşındaki Willig, üç buçuk saatlik tırmanışına çıkmadan önce, bir kutu su ve bir çift tarçınlı ekmek ve ballı sandviç dahil olmak üzere birkaç erzak toplamıştı.

İki polis, 65. katta bir cam yıkayıcı kovasında onu karşılayarak araya girmeye çalıştı. Ancak dağcı, bazı imzalar imzalayıp fotoğraflar için poz vermesine rağmen bu isteklerini reddetti. Olaydan sonra kendini pervasızca tehlikeye atma, suça tecavüz ve usulsüz davranışla suçlandı; şehir ayrıca ona 250.000 dolar para cezası verdi, ancak daha sonra oranı 1.10 dolara düşürdü – kat başına bir sent.

Dan Goodwin

‘Örümcek Dan’ lakaplı Goodwin’in tırmanma özgeçmişi zaten etkileyiciydi: Mayıs 1983’te, Dünya Ticaret Merkezi’ni ölçeklendirdiğinde, Chicago’nun Sears Kulesi’ni, o zamanlar dünyanın en yüksek binasına çoktan tırmanmıştı. Ancak DTM’nin Kuzey Kulesi’ne Willig’in manşet gezisinden altı yıl sonra tırmanışı aralarında en ünlüsü olabilirdi.

Üç buçuk saatlik gezisinin geri kalanına elle tırmanma tekniğine geçmeden önce ilk dört katı tırmanmak için bir cam vantuz kullandı. Polis, 84. kat civarındaki pencere yıkama yolunda bir sorunla karşılaştıktan sonra ona cankurtaran halatı teklif etti. Ancak Dan, yolculuğunu başarıyla tamamlamıştı.