Dünyanın düz olduğunu kanıtlamak için kendini roketle ateşleyecek

0
3983
mmhughes face
mmhughes face

“Mad” Mike Hughes, düz dünya tartışmalarının karşımıza çıkardığı en ilginç karakterlerden biri. Limuzin şoförlüğü yapan Hughes, benzeri olmayan bir girişim ile Dünya’nın düz olduğu düşüncesini desteklemek istiyor.

Hughes, hurda parçalarından bir araya getirdiği roketini, ateşleme rampası olarak kullanacağı bir karavan üzerine yerleştirdi. Amacı, Cumartesi günü kendisini Mojave Çölü (California’ın güneydoğusunu kaplayan ve birkaç eyalete yayılan çöl) üzerinde ateşlemek ve yere yukarıdan bakabilmek. Her ne kadar yerden en fazla 1 km yükselmesi beklense de, Hughes girişiminin önemli bir adım olacağına inanıyor.

Hughes, neden böyle bir projeye giriştiğini AP haber ajansına anlattı: “Bilime inanmıyorum… Bence bu dünyanın en ilginç hikayesi olacak… Aerodinamikler ve akışkan dinamikleri ile nesnelerin havada nasıl ilerlediği hakkında bilgim var. Ayrıca roket motorları ve itki sistemleri hakkında da bilgiliyim. Ancak bu bilim değil, bu sadece bir formül. Bilim ve bilim-kurgu arasında bir fark yok.”

“Musk bir sahtekar”

Hughes’un planı, roketiyle saatte 800 km hızla yerden yaklaşık 600 metre yükselmek ve paraşütle yere iniş yapmak. Hughes, ikinci aşamada kullanacağı paraşütleri çok dikkatli seçeceğini söylüyor. 61 yaşındaki Hughes, 2014’te Arizona çölü üzerinde gerçekleştirdiği bir diğer ateşlemede 20 yıllık paraşütünün açılmaması nedeniyle çok zor anlar yaşamış (ilk paraşütle atlayış deneyimi olduğunu söylüyor). Neyse ki, yedek paraşütle yere inmeyi başarmış.

Geçmişinde NASCAR yarışlarında teknisyen olarak yer aldığını söyleyen Hughes, Washington Post’ta yer alan bilgiye göre “yıllardır roket inşa ediyor.” Hughes, Elon Musk’ın büyük bir sahtekar olduğunu” düşünüyor. Alternatif medya düşkünü olduğu izlenimi veren Hughes, röportajında NASA astronotları John Glenn ve Neil Armstrong’un ‘farmason’ olduğunu söylerken, bu isimlerin “Dünya’nın yuvarlak olduğu yalanının bir parçası olduğunu” öne sürüyor.

https://youtu.be/fp2q_dKuc-c

“Bir gün uzaydan fotoğraf çekeceğim” 

Hughes, Dünya’nın düz olduğu düşüncesini kısa süre önce benimseye başlamış. Başlangç noktası, roketi için başlattığı 150,000 dolarlık bağış kampanyasının sadece 310 dolar destek almasına rastlıyor. İkinci bağış kampanyasını “düz Dünya savunucularına” yönelik başlatan Hughes, bu sefer 7,875 dolar toplamayı başarmış. Hughes, durumu şöyle özetliyor:

“Yaklaşık bir yıldır bu teoriye inanıyorum. Aylardır işimden kalan vakitte bu konuyu araştırdım. Hayatımı sürdürmem gerekiyor ve bu roketi inşa etmek çok fazla vaktimi aldı… Ancak arta kalan zamanda araştırma yapıyorum.”

Hughes, Cumartesi günü internetten canlı yayınlanacak ateşlemesinin ardından araştırmalarına devam edeceğini belirtti. Ateşlemenin kendisini uzaya çıkaracak çalışmaların bir adımı olarak gören Hughes, nihayetinde atmosfer ötesinden fotoğraf çekmeyi ve Dünya’nın düz olduğunu görmeyi amaçlıyor. En dikkat çekici sözleri şu şekilde:

“Bu en kral aldatmaca… İlk domino bir devrildi mi tamamdır.”