Dünya’ya 1,000 Işık Yılı Uzaklıkta Kara Delik Keşfedildi

0
7488
WhatsApp Image 2020 05 07 at 15.33.17
WhatsApp Image 2020 05 07 at 15.33.17

Gökbilimciler Dünya’ya sadece 1000 ışık yılı (9,46×1015  km) uzaklıkta olan bir kara delik keşfettiler. Yıldızlarla dolu bir gecede, açık gökyüzünde çıplak gözle dahi görülebiliyor.

Dürbün (Telescopium) takımyıldızındaki, HR 6819 adlı sistemde keşfedilen kara delik gezegenimize o kadar yakın ki, sistemde bulunan iki yıldızı birden güney yarımküreden dürbün olmadan görebiliyoruz.

Kara deliğin kendisi görünmez olsa da, parlak bir çift yıldız sisteminde yer almaktadır, bu da “üçlü sistemi” teleskopta tek bir parlak yıldız olarak gösterir.

Gökbilimciler, daha önce ışık yayma şeklinden dolayı sistemde sadece iki yıldızın bulunduğuna inanıyordu. Ancak, Avrupa Güney Gözlemevi’ndeki (ESO) gökbilimciler, Şili’deki La Silla Gözlemevi’nde yer alan MPG/ESO 2.2 metrelik teleskobunu kullanarak iki yıldızı izlediler ve görünmez nesnenin kanıtlarını buldular.

Gözlemlerinin analizi, görünen iki yıldızdan birinin her 40 günde bir görünmeyen nesnenin yörüngesinde gezdiğini, ikinci yıldızın ise kara delikten belli bir mesafede yer aldığını gösterdi.

[ESO/ Digitized Sky Survey]

Araştırma ekibi, önceden bilinmeyen kara deliği tespit etmeyi başarırken, sistem içindeki çift yıldızın yörüngesini inceleyerek kütlesini hesapladı.

HR 6819 sistemindeki kara deliğin keşfi, çevresiyle şiddetli bir şekilde etkileşime girmeyen ilk yıldız kütleli kara deliklerden birini ortaya çıkardı. Kara deliğin içinde bulunduğu sistemle etkileşimi, gerçekten siyah görünmesini sağlıyor.

Kara delikler, genellikle büyük bir yıldızın süpernova patlamasının ardından içine çökmesiyle oluşuyor. Evrendeki çekim kuvveti en güçlü gök cisimlerinden birini temsil eden kara delikler ışığı bile yutuyor.

Gökbilimciler, bugüne kadar galaksimizde sadece birkaç düzine kara delik gözlemlendiği belirtiyor. Üçlü sistemin gelecekte daha fazla benzer gök cisminin bulunmasında katkıda bulunacağı düşünülüyor.

ESO’nun Almanya’daki tesislerinde yapılan çalışmanın lideri ve bilim insanı Dr. Thomas Rivinius, HR 6819 sisteminde Dünya’ya sadece 1,000 ışık yılı mesafede bulunan kara deliğin keşfinin doğrulandığını belirtti. Rivinius, Güneş’in kütlesinin en az dört katı kütleye sahip görünmez bir nesnenin yalnızca bir kara delik olabileceğini ifade etti:

“Orada yüz milyonlarca kara delik olmalı, ama bizler sadece çok azını biliyoruz. Neyi arayacağımızı bilmek, onları bulmak için bizi daha iyi bir konuma getirmelidir.”

İlginizi çekebilir:

https://www.dijitalx.com/2020/03/05/asteroit-gorevindeki-osiris-rex-30-bin-isik-yili-otede-kara-delik-kesfetti/
https://www.dijitalx.com/2019/10/01/dokuzuncu-gezegen-ilkel-bir-kara-delik-olabilir/
https://www.dijitalx.com/2019/03/18/uzaylilar-evrende-seyahat-icin-cift-karadelik-sistemlerini-kullaniyor/