Duvarlara tırmanabilen hibrit robot geliştirildi

0
3547
vertiGO
vertiGO

Boston merkezli Disney Research ve İsviçre’nin ETH Zürih Enstitüsü tarafından geliştirilen hibrit robot, engelleri üzerinden geçen veya sıçrayan robotların yeteneğine bir yenisini ekledi.

3D yazıcıdan çıkan parçalarla oluşturulan VertiGO adlı robot, hafif karbon fiber iskelete sahip. Robotun hareket kabiliyeti ise dört teker ve iki pervane aracılığıyla sağlanıyor. Nihayetinde, VertiGo sadece bozuk yüzeyleri aşmakla kalmıyor, aynı zamanda duvarlara tırmanabiliyor.

Bilim insanları, robotlara tırmanma özelliği kazandırmak için kertenkelelerin doğal yeteneğini taklit eden bir yüzeye yapışma teknolojisine ağırlık veriyordu. Ancak geliştirilen yapıştırıcılar, ağırlık kaldıran minyatür robotlar gibi sadece düz ve pürüzsüz yüzeylerde işe yarıyor.

https://youtu.be/e9P9_QM8cN8

Duvar oyunları oynayabiliriz!

VertiGo, bu sorunu aşmak için yerçekimine karşı koymasını sağlayan pervanelerini kullanıyor. Yapışkandan bağımsız itiş gücü, düz yüzeylerin yanı sıra bozuk yüzeylerde de başarı gösteriyor.

IEEE Spectrum’a konuşan araştırma ekibinden Paul Beardsley, VertiGo’nun ne işe yarayacağı konusunda harika bir yorum yapmış: “Anlayacağınız derecede detaylara giremem. Ancak genel olarak söylersek, ışıklandırma efektleri olan robotlar duvar oyunları için kullanılabilir.”