Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Elektrikli arabalarda yeni hız rekoru kırıldı !

  30 öğrencilik bir takım dünyanın en hızlı ivmelenen elektrikli arabasını yaptı. Zürih Akademik Motorsporları Kulübü (AMZ) “Grimsel” adındaki elektrikli yarış arabalarının Dübendorf Hava Üssü’ndeki pistte testlerini gerçekleştirdiler ve bu testlerin videosunu yayınladılar. Grimsel bu videoda 100 km/saat’lik hıza sadece 1.513 saniyede ulaşıyor.

  Bu ivmelenme süresi çok ama çok kısa. Üretilip satışa çıkarılan araçların dünya üzerindeki en hızlı olanına bile yarım saniyelik bir fark atmış durumda. Bu türden canavar bir seviyeye ulaşmak için arabanın çoğu karbon fiberden yapılmış. Araç, hareket için kullandığı 4 tekere ve her bir tekerin çekişini ayrı ayrı ayarlayan sürüş bilgisayarına sahip.

  Mühendislik firmalardan çok öğrencilerde mi?

  Aracı yaratan takım, iki üniversiteden ETH Zürih ve Lucerne Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden gelen öğrencilerden oluşuyor. AMZ kulübü aracı kullanacağı Formula öğrenci yarışmalarında son üç senedir birinciliği kimseye kaptırmıyordu ve yine çok iddialı bir şekilde hazırlanıyorlar. Aslında yarışmadaki tüm araçların ivmelenmeleri çok iyi seviyelerde hatta 2014’te Stuttgart Üniversitesinden gelen takım rekoru AMZ’nin elinden almıştı.

  Bahsettiğimiz öğrenci formula yarışlarının çok bilinmemesine bir sebep olarak arabaların asla aynı anda pistte olup yarışmamaları gösterilebilir. Bunun bir nedeni takımlar koca bir yıl boyunca 1 arabayı üretmekle uğraşıyor ve herhangi bir kazaya kurban vermelerini kimse istemiyor. Diğer bir nedeni de arabaları öğrencilerin kullanıyor oluşu yani herhangi bir yarış ehliyeti olmayan insanların.

  Büyük şirketler elektrikli araba piyasasında söz sahibi olabilmek için ummalı bir şekilde çalışmalarına devam ederken zeki ve meraklı öğrencilerden oluşan takımlar da aslında işin ileri noktalara taşınmasına büyük katkı sağlıyorlar. AMZ takımının başka videoları da internet ortamında mevcut, dilerseniz izleyerek heyecanlarına siz de ortak olabilirsiniz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler