Eşlerini aldatmak isteyenlerin haritası

0
4049
ashleymadison 0001
ashleymadison 0001

İnternetin doğduğu günden bu yana eline geçen her türlü dijital iletişim aracını siber seks ve flört platformuna çevirmeyi başaran insanlık, Ashley Madison’ın uğradığı siber saldırıyla başını önüne eğip en azından birkaç hafta düşünmek zorunda kalacak gibi.

Alışageldiğimiz sayısız çöpçatanlık sayfası ve uygulamasına kıyasla ‘eşlerini aldatmak isteyenlere’ hizmet veren Ashley Madison, aylık ziyaretçi sayısı 124 milyona ulaşan bir abaza merkezi. Popüler kültür ve modern dünyanın kural gibi benimsettiği ‘sadece birilerini becermek için yaşama’  düşüncesini temsil eden sayfadan çalınan 300 GB’lık veri, önümüzdeki aylar boyunca binlerce insanın canını yakacakken boşanma avukatlarının cebini dolduracak.

Anonymous ile başlayan ahlak savunuculuğunun önemli bir zaferi olan Ashley Madison saldırısında şu ana kadar sızdırılan 10 GB’lık veri, fantezi veya sorunlu evlilik gibi nedeni ne olursa olsun kendini aptal durumuna düşüren insanların haritasını gözler önüne sermeye yetti.

Madrid merkezli Tecnilógica firması, 30 milyon Ashley Madison kullanıcısının en yaygın olduğu coğraflyaları 50 bin nokta üzerinde belirtti. Kuzey Amerika ve Avrupa’nın para manyağı yaptığı çöpçatanlık dahilerinin, Türkiye’de ne kadar fazla müşteri bulduğunu görmek hakikaten şaşırtıcı. Hatta, Türkiye’nin sadece Batı bölgeleri değil, sınırlarını net bir şekilde belirleyecek biçimde her yeri haritada belirtilmiş.

Mashable’a açıklama yapan Tecnilógica CEO’su Jorge Gutierrez de ‘haritanın bu kadar geniş ölçekli olmasından şaşırdıklarını’ belirtmiş. Gutierrez durumu güzelce şöyle özetliyor: “Seks satıyor ve yasaklı seks görünüyor ki daha fazla satıyor.”

Dünyada bu kadar sorun varken insanların ana derdinin birbirlerini becermek olması, küresel ölçekte oluşan dengeyi de kısaca özetliyor aslında: Savaş ve seks.

Haritada koyu kırmızı bölgeler erkeklerin ağır bastığı noktaları temsil ediyor. En kırmızı bölgelerde abaza erkek toğunluğu yüzde 85’i geride bırakıyor. Ashley Madison kullanıcılarının yüzde 70’inin erkek olduğu düşünüldüğünde, küresel alanda durumun vahameti de anlaşılabilir.

Bu kadar saldırı hiçbir şey öğretmedi mi?

Ashley Madison kullanıcılarının kendilerini neden aptal yerine koyduklarını düşünüyorum derseniz, ana sebep en başından böyle bir siteye üye olmaları.

Her ne kadar herkes üçüncü parti bilgilerle kendilerine sahte bir profil oluşturuyor olsa da, kullandıkları bilgiler nihayetinde kimliklerini ele veriyor. Daily Telegraph’a göre 1,2 milyon kullanıcının yer aldığı Britanya’da politika ve medya dünyasından birçok kişinin e-postaları açığa çıkmış durumda.

Impact Team, ellerindeki verilerin çalışan ve kullanıcılara ait yazışma ve fotoğraflar içerdiğin, fotoğrafların üçte birinin de ‘penis içerdiğini’ belirtti. Ashley Madison’un en ufak bir güvenlik önlemi almadığını ifade eden hacker’lar, site kapanmadığı sürece bilgi sızdırmaya devam edeceklerini açıkladı.

Yani, ünlülerin çıplak fotoğraflarının ele geçirildiği iCloud saldırısından, Sony’nin tepe taklak olduğu Guardians of Peace saldırısına kadar sayısız olayın haberini oku, yine de git penis fotoğrafını Ashley Madison’a koy. Yetmedi, karından kocandan saklı her türlü sapık yazışmayı bir firmanın sıfır güvenlikle korunan sunucularına teslim et…

Her kimin canı yanacaksa sonuna kadar hak ediyor. Sonuçta sayısız uygulamadan birinde hesap açıp birilerini bekarım diye kandırmak da kolay.