Salı, Haziran 25, 2024
More

  Ethereum madencileri grafik kartı taşımak için Boeing 747 kiralıyor

  Ethereum’un keşfedilmesine sanırım AMD’den (Advanced Micro Devices) daha çok sevinen bir firma yoktur. NVIDIA’ya karşı verdiği mücadelede açık ara geri kalmasının ardından sanal para sektörü ile yeniden karlı günlere adım atan AMD, Ethereum ile altın yıllarını yaşamaya başladı. Öyle ki, bazı madenciler ticaretleri için Boeing 747 kiralama kapasitesine ulaşmış durumda.

  AMD’nin 25 Temmuz’da çeyrek rakamlarını açıklamasının ardından hisse değeri %11 arttı. Firmanın geride kalan bir yılda ise hisseleri %152 değer kazandı. AMD bu performansla, S&P 500 endeksinde son 12 ayın en çok yükselen dördüncü firması oldu.

  ABD CEO’su Lisa Su, son çeyrekte yaşanan patlamanın sanal para madencilerinden gelen talepten kaynaklandığını söyledi. “Altına hücumu” başlatan ise Bitcoin’in ardından en değerli sanal para olan Ethereum. Ethereum’un sürekli yükselen değerinden fayda sağlamak isteyen sermayesi yüksek bazı yatırımcılar, madencilik donanımlarını artırabilmek için uç noktaları zorluyor. Piyasa Ethereum ve Bitcoin madenciliği için kullanılan AMD ve NVIDIA ekran kartları o kadar azaldı ki, bazı madenciler buldukları kartları en kısa zamanda kendilerine ulaştırmak için Boeing 747 kiralıyor.

  Genesis Mining firmasının CEO’su Marco Streng, “Zaman çok ama çok kritik… Bu yüzden Boieng 747 kiralayarak nakliyatı zamanında yetiştirmeye çalışıyoruz. Deniz üzerinden nakliyat çok fazla fırsatın kaçmasına neden olabiliyor” ifadesini kullandı.

  AMD son 12 yıllık performansı.

  Her gün milyonlarca dolarlık işlem yapılıyor

  Ethereum’un kaşifi Vitalik Buterin, 2014’te girişimini halka arz etmiş ve Ağustos 2014’te sanal para piyasasında tam 60 milyon Ethereum birikmişti. Günlük işlem verilerine göre, madencilerin her gün çıkarabileceği 36,000 Ethereum var. Piyasa değerinin 200 dolar civarında gezindiğine baktığımızda, bu günlük 7.2 milyon dolar seviyesinde işlem hacmi demek.

  Streng, veri merkezlerini tamamen zaman faktörüne göre inşa ettikllerini ve grafik kartları ne kadar erken ellerine geçerse o kadar avantajlı olduklarını söyledi: “Eğer 10 gün gecikme yaşanırsa, 10 madencilik gününüz buhar olmuş demektir.”

  Madenciler para kazanabilmek için GPU (grafik işlemci birimi) ile kurdukları sistemlerde blockchain işlemlerini deşifre ediyor. Blockchain yani blok zinciri, Bitcoin ve Ethereum gibi tüm sanal paraların ödeme protokolü olarak kullanıldığı yeni nesil dijital hesap defterini temsil ediyor. Küresel alanda son sürat yayılan blok zincirine eklenen her blok, şifrelenmiş bir işlemi temsil ediyor. Madenciler, 7/24 çalılan ekran kartları ile işlemleri deşifre ederek tamamlıyor ve karşılığında sanal para çıkarmış oluyor.

  Tabii ki bu işlemler aralıksız devam ediyor ve belli müddetler alıyor. 7/24 çalışan donanımlar elektrik maliyetinin yanı sıra ömrünü daha kısa sürede dolduruyor. Kısaca, çok az işlem hacminiz varsa, ROI (yatırım geri dönüşü) o kadar düşük oluyor. Bu nedenle, Streng gibiler deli gibi donanım altyapılarını genişleriyor ve yüzlerce, hatta binlerce ekran kartı kullanıyor. İyi kazanç elde ettiği, Boeing 747 kiralamasından fazlasıyla aşikar.

  Ethereum fiyat değişimi.

  GPU kıtlığı devam edecek

  Ethereum, 400 doları gördüğü Haziran’ın ardından şu an 250 dolar civarında geziniyor. Yine de ilk piyasa değeri olan 10 doları fazlasıyla katlamış durumda. Sürekli değer kazanacağına dair de neredeyse endişe yok çünkü tüm akıllı işlemlerin ödeme protokolü haline gelmesi bekleniyor.

  Streng, piyasaya ilk giren madencilerden biri olması sayesinde GPU üreticileri ile de yakın ilişkilere sahip olduğunu belirtiyor. Bu sayede arz neredeyse sıfırlansa bile ekran kartı tedarik etmeyi başarıyor. Streng, sürekli yeni madencilerin gelmesiyle GPU tedarik sıkıntısının da çözüleceğini sanmadığını belirtiyor.

  Genesis, atölyelerini gizli tutsa da İrlanda ve Çin’de madenleri olduğu bilinen bir firma. Birçok madenci donanımlarını ve kapasitelerini gizli bilgi olarak tutuyor. Sebebi, sanal para piyasında bilgi gizliliğinin avantaj getirmesi.

  AMD ise genel tablo karşısında mütevazi. Su, iş modellerini madenci talebini karşılamaya yöneltmeyeceklerini ve sanal parayı uzun dönem büyüme aracı olarak görmediklerini söyledi. Yine de, AMD uzun bir süre altın arayıcılarına dijital kazma ve kürek satmaya devam edecek.

  Ethereum işlem hacmi.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler