İngiliz bir mucit, ileri bir mühendislik örneği ortaya koyarak drone’lardan uçan bir araba inşa etmeyi başardı. Havada durmakta zorlansa da, ileri versiyonlarının uçan arabalara rakip olma potansiyeli var.

YouTube’a düşen bir video, henüz uçan arabalar piyasaya sürülmeden insanlı drone’ların gökyüzünde belirebileceğine işaret etti. Adını arı sürüsünü hatırlatması sebebiyle ‘Swarm Man’ olarak belirleyen İngiliz, drone çılgınlığını bir adım ileri taşıyarak deli gibi vızıldayan bir drone araba üretti.

Her biri 45 santim genişliğindeki 54 pervaneden oluşan altıgen drone, birçok denemede havada sabit kalmayı başaramasa da videonun sonlarına doğru istikrarlı bir uçuş sergiliyor. Uzaktan kumandalı bir helikopterin motorundan güç alan drone, ortasında pilotun oturduğu bir bölme içeriyor. Aynı zamanda altı pervanenin daha yerleştirilebileceği bölme, pilotun esinti ve pervanelerden korunması için altıgen bir kubbe içeriyor.

Daha iyi dönebilmesi için kuyruk eklenmesi gerektiği belli olan drone, daha da güçlü bir motor ve aerodinamik eklentilerde ileride başarılı versiyonlar sunabilir.

Previous articleMars’ta uzay gemisi ve uçan kaşık keşfi
Next articleGoogle Maps’teki Pentagram’ın anlamı ne?
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.