Google Maps’teki Pentagram’ın anlamı ne?

0
11592
pentagram gmaps
pentagram gmaps

Kazakistan’ın ıssız bir bölgesinde yer alan dev pentagram, birçokları göre dünyaya egemen kötülüğün mühürlerinden biri. Arkeologların ise farklı bir açıklaması var.

Google Maps’te bugüne kadar ortaya çıkarılan ve çıkarılacak olan sayısız esrarengiz yapı var. Bugüne kadar gördüğümüz örnekler arasında gizli üsler ve Apple’ın kafasına işeyen Android gibi ciddi ve komik komplo teorilerine konu olacak keşifler yer alıyor.

Hürriyet’te 2011’de yaptığım haberin başlığına dikkat etmenizi isterim. Tıklanma delisi editör versiyonumla en standart başlıklarından birini kullanmışım…

Pentagram neyin nesi?

Her ne kadar 2013’te keşfedilmiş olsa da, dünyanın ezoterik geçmişine ait izler taşıyan bir yapı hakkında kısa bir araştırma yapmak istedim. Söz konusu yapı, Kazakistan’ın Lisakovsk kentinin 20 kilometre doğusundaki Yukarı Tobol Rezervuarı’nın kıyısında kalan dev bir pentagram.

Dikkat çeken ilk özelliği, beş köşeli yıldızın aşağı bakıyor olması. Kısaca Lucifer’a tapanların işaretini taşıyor.

Livescience’da yer alan bilgiye göre, Lisakovks’u saran bölge Bronz Çağı’ndan kalan yerleşimlerin geride bıraktığı birçok arkeolojik eser ve kalıntı içeriyor. Bunlar arasında halen incelenmemiş mezarlar ve türbeler de yer alıyor olabilir.

Arkeolojik önemine rağmen, insandan arınmış bölgede en çok ilgi çeken yapı 366 metre genişliğindeki pentagram (66 şeytanın sayısı). Çemberle çevrili aşağı dönük beş köşeli yıldıza (keçinin kafası) Google Maps’te göz atıldığında ise üç nokta beliriyor: Adem, Lucifer ve Lucifer’ın mührü (bir nevi Trinity-kutsal üçlü).

Bugün aynı noktaya baktığınızda ise gözüme çarpan tek detay ‘Lucifer’ın türbesi’ ancak bu farklılığın nereden kaynaklandığı veya gücelleme yapılıp yapılmadığını bilmiyorum.

Kim neden inşa etti?

Pentagram, Tanrı’ya inananların yanı sıra şeytana tapanların ve diğer dini inanç ve kültürlerin de kullandığı bir sembol. Mezopotamya kültürlerinden pagan Wicca dinine ve Farmasonlara kadar uzanan sembolü, yıldızın yukarı baktığı haliyle Hıristiyanlar da kullanıyor (Supernatural’ı izleyenler iyi bilir). Ayrıca, antik matematikçi Pisagor’un takipçileri tarafından benimsendiği de biliniyor.

Kazakistan’daki şeytani pentagramın akıllarda kalan bir tarafı, birçok ünlünün üyesi olduğu bilinen Scientology Kilisesi’yle bağdaştırılan tuhaf keşiflerin ardından ortaya çıkarılması. New Mexico eyaletinde Ocak 2013’te yine Google Maps’te ortaya çıkarılan yapının Kazakistan’daki pentagramla bir bağlantısı olduğunu söylemek için hibir bilgi yok. Art arda gelen tespitler sadece bir tesadüf olduğu gibi ileride de benzer keşiflere rastlayacağımız kesin gibi.

[Google Maps]
[Google Maps]
Kazakistan’daki pentagramın ne olduğu konusunda bilimsel açıklamayı yapan kişi ise Lisakovsk bölgesinde yıllarca araştırma yapmış olan arkeolog Emma Usmanova. Verdiği bilgiye göre pentagram ‘yıldız şeklinde tasarlanmış bir parkı’ temsil ediyor. Yıldızın tercih edilmesinin sebebi ise Sovyet döneminde süslemeler, bayraklar ve anıtlarda son derece popüler bir sembol olması.

Sovyet döneminde inşa edilen park, bugün etrafında biten ağaçlar sayesinde uydulardan çok daha belirgin bir hale gelmiş durumda. Terk edilmiş alanın fotoğrafları, englishrussia.com sitesinden görülebilir.

Benim aklıma gelen düşünce ise ormanda çıplak ayinler düzenleme geleneği olan Illuminati’nin burayı kullanmış olup olmayacağı. Üzerinde zaman harcamayacak olsam da, bu konulara merak salanlar Google’da kaybolmadan önce Da Vinci Şifre ve Melekler ve Şeytanlar ile daha derli toplu bir başlangıç yapabilir.