Salı, Haziran 25, 2024
More

  F-35 pilotlarının eğitim görüntüsü

  Dünyanın en pahalı savaş uçaklarından biri olan F-35 Lightning II pilotlarının nasıl eğitim aldığı ortaya çıktı.

  Müşterek Taarruz Savaş Uçağı olarak geliştirilen F-35 Lightning II’nin pilotları, en gelişmiş simalatörlerden birinde eğitim alıyor.

  https://youtu.be/uHkpfc4gGX8

  Tanesi 100 milyon dolara gelen F-35 Lightning II, kanat genişliği 13,5 metre olan F-22 ile en gelişmiş iki savaş jetinden biri olarak kabul ediliyor. Beşinci nesil savaş jeti olan F-35, hızı ve silah teknolojisini radara yakalanmama özelliğiyle birleştiriyor.

  [YouTube]
  [YouTube]
  Kısa pistlerden havalanabilen ve dikey iniş yapabilen uçağın aynı zamanda çevresindeki tüm değişimleri ölçebilen sayısız alıcısı bulunuyor. Lockheed Martin tarafından üretilen uçağın gövdesi İngiliz BAE Systems, kıç tarafı ise Northrop Grunman imzası taşıyor. F-35’in kullandığı mevcut en güçlü savaş jeti motoru F135’in üreticisi ise Pratt & Whitney.

  ABD Hava Kuvvetleri için bu kadar değerli bir uçağın pilotları da doğal olarak çok ağır bir eğitimden geçiyor. ABD’li pilotlara eğitim Arizona’daki Luke Hava Kuvvletleri Üssü’nde veriliyor. Uzaylı görüntüsüne büründükleri başlık giyen pilotlar, gerçeğinden farksız simülatörde 100 milyon dolarlık bir makinenin kokpitine adım atmak için hazırlanıyor.

  F-35 Lightning yakıt ikmali ve havalanma görüntüleri:

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler