Facebook 360-derecelik ilk VR videosunu yayınladı

0
3529
6758578687
6758578687

Dünya’nın lider sosyal ağ devlerinden Facebook, yaptığı 30.000 dolarlık donanımı ile New York’un Grand Central Terminali‘nde yabancı insanların sürekli hareket halinde olduğu bir noktadan 360 derecelik sanal gerçeklik (VR) videosu yayınladı.

Facebook 360 derecelik VR kamerası Surround 360‘ı kendi F8 geliştirici konferansında duyurduktan bir ay sonra, “Here and Now” adını verdiği ilk 360 derecelik video filmini tüm kullanıcılara sundu.

Üç boyutlu ve 3 dakikalık bu video Facebook’un yaratıcı stüdyosu olan “Factory” tarafından üretildi.

Facebook'un yaratıcı "Factory" ekibi gerekli donanımları hazırlarken.
Facebook’un yaratıcı “Factory” ekibi gerekli donanımları hazırlarken.

13 çekimden oluşturuldu

Yaratıcı stüdyo Factory’nin konum olarak Grand Central Terminali’ni seçmesinin nedeni “insanlığın birçok hikayesininin tek seferde anlatılması” olarak belirtiliyor.

Hazırlanan bu video bir VR seti kullanılmadan izlenebiliyor elbette. Muhtemelen VR seti olmadan daha iyi bir izleme gerçekleştirmek için bilgisayarınız yerine telefonunuzu kullanmak isteyebilirsiniz.

FilmGrand Central Terminali’nde üç gece boyunca tam 13 defa çekim yapılarak kaydedildi, zira işin gerçeği prodüksiyon sonrasında çekimi düzenlemesi imkansız olduğundan böyle bir yol izlenilmiş.

Filmi bir bilgisayar ekranında, telefonunuzda ya da Facebook bünyesinde bulunan Oculus firması tarafından üretilen Samsung Gear VR ile izleyebiliyorsunuz.

Eğer sizde kendi filmleriniz veya bu videoda yer almış olan bir film gibi çekimler yapmak isterseniz 30.000 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Facebook Surround 360 VR
Facebook Surround 360 VR

GitHub’a ara sıra göz atın

Facebook’un “Surround 360 VR” projesine bir göz atmak isterseniz çalışma mantığı ve detaylarını burada bulabileceksiniz.

Ayrıca Facebook’un önümüzdeki yaz ayından sonra tasarımları ve yazılım kodlarını GitHub sistemine yüklemeyi planladığı söylenenler arasında yer alıyor.