Falcon 9’u patlatma oyunu

0
3806
spaceX lander01
spaceX lander01

SpaceX’in yeniden kullanılabilen ancak resmi bir görevde henüz başarıyla dikey iniş gerçekleştiremeyen Falcon 9 roketi bir oyuna konu oldu.

En başarılı özel uzay-havacılık firması olarak kabul edilen SpaceX, bugüne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) yedi defa kargo görevi düzenlemesinin yanı sıra birçok uydu ateşlemesinde kendi geliştirdiği Falcon 9 roketini kullandı. 2017’den itibaren Dragon V2 ile astronot da taşımaya başlaması beklenen Falcon 9, buna rağmen merakla beklenen dikey inişi henüz gerçekleştirebilmiş değil.

Olağanüstü görüntülere sahip denemelerde kabiliyetlerini sergileyen Falcon 9, resmi görevlerde yaptığı üç girişimde de başarısız olmuştu. En son 15 Nisan’da okyanusta bekleyen platforma çakılan Falcon 9, daha da kötüsü 28 Haziran’daki ateşlemede havada infilak etmişti.

Ofiste sıkıntınızı giderebilir

Dışarıdan bakıldığında ne kadar zor olduğu anlaşılmayan bu girişimlerde Elon Musk’ın sabırsızlığı da rol oynamış olabilir. Ancak her başarının önünde engeller olduğunu bildiğimiz gibi Falcon 9’un süper zorlu mühendislik çabaları sunan iniş denemelerinde sonuç elde edeceğini de biliyoruz.

İnternet kullanıcılarının interaktif oyun ve hikayeler üretmelerine izin veren Scratch’i kullanan Dixikio, Falcon 9’u indirmenin ne kadar zorlu olduğunu anlamamızı sağlayacak bir oyun geliştirdi. Oyunun özelliği, karada veya denizde (oyun esnasında space bar’a basınca değişiyor) ne kadar iyi bir iniş yapmayı deneseniz de Falcon 9’un görkemli bir şekilde havaya uçması.

Masa başında vakit geçirmek için ideal olan oyunun ileri versiyonları da oyun geliştiricilere ilham verebilir.